Konut Fiyatlarındaki Yangın Kiralara Sıçradı, İstanbul'da Kiralık Ev Fiyatları Yüzde 80 Zamlandı!

İnşaat maliyet endeksi rakamlarında yaşanan yükseliş konut fiyatlarına ardından da ev kiralarına yansıdı. Önöce konut fiyatları ardından ise ev kiralarına rekor zam geldi. İstanbul'da rekor zam var!

Emlak Haberleri 02.11.2021 - 14:31 02.11.2021 - 14:31 Gülcan Özer

Yükselen konut fiyatları nedeni ile vatandaş ev sahibi olmakta zorlanırken özellikle de alt gelir grubu ve dar gelirli vatandaşlar için yeni bir ev satın almak çok daha zor hale gelmişti. Süreçte ev sahibi olmaktan vazgeçen vatandaşlara bir şokta ev sahipleri yaşattı. 

Kiralara gelen şok zamlar ile ev alamayan vatandaş bu seferde kendi bütçesine uygun ev bulmakta zorlanmaya başlandı. Türk gayrimenkul sektörünün kalbinin attığı yer olarak kabul edilen İstanbul'da konut fiyatlarına gelen zamların etkisi ile kiralık ev fiyatlarına gelen yıllık zam oranı yüzde 80'e ulaştı. 

KİRALIK EV FİYATLARINA YÜZDE 80 ZAM GELDİ! 

İstanbul'da üretilen konut sayısının düşmesi, son derece yoğun göç alması ve son olarakta yüz yüze eğitime başlanması ile beraber hem konut fiyatlarına hem de kiralık ev fiyatalarına rekor oranda zamlar gelmişti. Türkiye genelinde hem konut fiyatları hem de ev kiralarına rekor oranda zam gelirken yıllık bazda konut kiralarının en çok arttığı il İstanbul oldu. 

İstanbul'da kiralık ev fiyatları 1 senede yüzde 80 oranında zamlandı. Konut kira fiyatlarında artışta İstanbul'u kiralara yüzde 52 oranında zam gelen Ankara takip etti. Aynı dönemde İzmir'de kiralık ev fiyatları yüzde 49 oranında, Bursa'da yüzde 51 oranında ve Antalya'da ise yüzde 77 oranında zam geldi. 

Üç büyük şehirde kiralara en çok zam gelen ilçelerde belli oldu. Açıklanan listeye göre İstanbul'da Zeytinburnu, Şile ve Gaziosmanpaşa ilçeleri kiraya zam şampiyonu olurken, Ankara'da Gölbaşı, Akyurt ve Çankaya, İzmir'de ise Dikili, Seferihisar ve Güzelbahçe kiralık ev fiyatları en çok zamlanan ilçeler arasında yer aldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@