Konut İhtiyacı Nedeniyle Tahliye Davası İçin Kiracıları Sevindiren Yargıtay Kararı Geldi

Kiracıların tahliyesi amacı ile ev sahipleri tarafından açılan ihtiyaç sebebiyle tahliye davası için Yargıtay kiracıları sevindiren bir emsal karara imza attı.

EMLAK HABERLERİ 25.08.2018 - 12:07 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Kiracıların tahliyesi amacı ile ev sahipleri tarafından açılan ihtiyaç sebebiyle tahliye davası için Yargıtay kiracıları sevindiren bir emsal karara imza attı.

Verilen karar ile beraber bundan sonra ev sahiplerinin kiracılarını evden çıkarmak için sıklıkla kullandıkları "oğlum evlenecek evden çık" bahanesi de tarihe karışmış oldu. Söz konusu olay İstanbul'da yaşandı. İstanbul'da evini kiraya veren ev sahibi kira sözleşmesine kiracının da talebi üzerine kira sözleşmesinin yenilenmemesi durumunda bunu en az 2 ay önceden haber verme şartını içeren özel bir madde ekletti. Ev Sahibi "Oğlum Evleniyor Evi Boşalt" Dedi Kira sözleşmesinin sona ermesine az bir süre kala ev sahibi kiracısını arayarak oğlunun evleneceğini söyleyerek evi boşaltmasını istedi. Ancak kiracı kira sözleşmesindeki maddeyi hatırlatarak evi boşaltmayacağını söyledi. Bunun üzerine ev sahibi konut ihtiyacı nedeniyle tahliye davası dilekçesi yazarak mahkemeye başvurdu. İstanbul 10. Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen davayla beraber mahkeme ev sahibi lehine karar vererek hem kira sözleşmesinin sona ermesine az kalması hem de ev sahibinin eve kendisinin ihtiyacı olması nedeni ile kiracının evden tahliye edilmesine karar verdi. Bunun üzerine kiracı karara itiraz ederek davayı bir üst mahkemeye taşıdı. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kira sözleşmesinin içerisinde 2 ay kala haber verilmesini zorunlu kılan özel bir madde bulunmasını gerekçe göstererek alt mahkemenin verdiği kararı geçersiz kabul etti. Yerel mahkeme kararı bozulan davada Yargıtay tarafından alınan karar ile beraber kiracı evde oturmaya devam edecek. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@