Konut Kiraları Uçuşta! Kasım 2021 Kira Artışı Zam Oranı İle Kiralara Kaç TL Zam Gelecek?

Kiraların artış hızına yetişilemiyor! Konut ve işyeri kira artış oranı enflasyon da yaşanan yükseliş ve konut fiyatlarına gelen zamlar ile cep yakıyor. Kasım ayı kira artış oranı ne zaman açıklanacak?

Emlak Haberleri 01.11.2021 - 07:44 01.11.2021 - 08:00 Gülcan Özer

Konut fiyatlarına gelen zamlar, üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş yapılması, Türkiye'nin son dönemde yoğun mülteci göçü alması, inşaat maliyet endeksinde yaşanan yükseliş ve müteahhitlerin konut üretiminde arzı kısması gibi nedenlerle ev kiralarına rekor zam yağmuru yaşanmıştı. Tüm dünyada konut fiyatlarına zam yağmuru yaşanırken Türkiye konut fiyat endeksi sıralamasında küresel pazarda birinci sıraya yükselmişti. 

Konut fiyatlarına gelen zamlar ev kiralarına da yansımaya devam ederken pek çok ev sahibi evini daha yüksek kira ücreti karşılığı kiraya verebilmek için eski kiracısını çıkarmayı tercih etmişti. Süreçte merakla beklenen Kasım 2021 kira artış oranı rakamları için geri sayım başladı. Ev kiralarına kaç TL zam geldi, Kasım ayı resmi kira artışı zam oranı ne kadar, ev sahibi kiraya en fazla yüzde kaç zam yapabilir?

EV SAHİBİ KİRAYA NE ZAMAN, EN FAZLA NE KADAR, KAÇ TL ZAM YAPABİLİR?

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki kuralları ve şartları belirleyen sözleşmeye kira sözleşmesi adı verilir. Kira sözleşmesi üzerinde aksini gösteren yazılı bir madde bulunmuyorsa bu durumda tarafların imzaladığı kira sözleşmesi 1 yıllık yani 12 aylık olarak düzenlenmiş kabul edilir. Bu sürenin sonunda taraflardan biri kira sözleşmesini iptal edeceğini diğer tarafa beyan etmediyse bu durumda kira sözleşmesi otomatik olarak yenilenir. 

Kira sözleşmesi yenilenirken ev sahibi tarafından kiraya zam yapma hakkı ortaya çıkar. Ev sahibinin resmi olarak yapabileceği kira artış oranı zammı ise o ay için TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ile sınırlıdır. Hem işyeri hem de konutlar için resmi kira artış oranı 12 aylık TÜFE ortalaması olarak uygulanır. Ev sahibi bu rakamın üzerinde zam yapamaz ancak tarafların anlaşması halinde daha düşük bir oran ile kira sözleşmesi yenilenebilir. 

kira artış oranı kasım 2021

KASIM AYI KİRA ARTIŞ ORANI 2021 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ekim ayı itibari ile imzaladığı kira sözleşmesi sona eren ve Kasım ayında zamlı kira ödeyecek olan kiracılar TÜİK tarafından açıklanacak olan Ekim ayı enflasyon rakamları içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden zam yapacaklar. Söz konusu Kasım 2021 kira artış oranı rakamı 3 Kasım 2021 Çarşamba günü açıklanacak olup sitemizden de paylaşılacaktır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@