Konut Kredisi Çekenlerin Oranı Düştü, Senetle Konut Satışı Rekor Kırdı!

Yükselen konut kredisi faiz oranları ve Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyası ile beraber Ekim 2018 döneminde ipotekli konut satışları düşerken senetle konut satışları rekor kırdı! Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeniyle borçlanarak ev satın almak isteyen kişiler banka kredisi yerine senetle konut projeleri tercih etmeye başladı.

Emlak Haberleri 21.11.2018 - 10:15 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Yükselen konut kredisi faiz oranları ve Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyası ile beraber Ekim 2018 döneminde ipotekli konut satışları düşerken senetle konut satışları rekor kırdı!

Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeniyle borçlanarak ev satın almak isteyen kişiler banka kredisi yerine senetle konut projeleri tercih etmeye başladı. Yaşanan tercih değişikliği rakamlarla da ortaya konulurken TÜİK tarafından açıklanan Ekim 2018 konut satış istatistikleri rakamları ipotekli konut satışlarında sert düşüş yaşanırken senetle konut satışları için ise rekor artış yaşandığı görüldü. Ekim 2018 Döneminde 8 Bin 65 Adet İpotekli Konut Satışı Yapıldı! TÜİK Ekim 2018 konut istatistikleri raporu içerisinde açıklanan rakamlara göre ipotekli konut satışları 2017 yılının Ekim ayına oranla yüzde 79,1 oranında düşüş gösterdi. Yaşanan düşüşün ardından ipotekli konut satışlarının toplam konut satışları içerisindeki payı ise sadece yüzde 5 oldu. Yani her 100 konut satın alan kişiden sadece 5 tanesi konut kredisi kullandı.En çok ipotekli konut satışı ise 2 bin 164 konut satışı ile İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplam konut satışlarındaki ipotekli konut satışı oranının en yüksek olduğu ilimiz ise yüzde 8,5 oranı ile Bayburt oldu. Senetle Konut Satışı Rekor KırdıVatandaşın konut kredisinden vazgeçmesi ile yönü senetle konut satışına döndü. 2017 yılının Ekim ayına oranla diğer konut satışları yüzde 64,3 oranında artış gösterdi. Ekim 2018 döneminde 138 bin 471 adet konut diğer konut satışları kategorisinde el değiştirdi. 

Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@