Konut Kredisi Çekerek Ev Satın Alanlar ve Almak İsteyenler İçin Emsal Karar Çıktı!

Kaba inşaattan yapım aşamasında ev almak ya da topraktan konut projesi alacaklar için mahkemeden emsal karar çıktı. Tamamlanmayan inşaatta banka sorumluluğu!

Emlak Haberleri 02.08.2021 - 08:45 02.08.2021 - 08:50 Gülcan Özer

Ev sahibi olmak isteyen kişileri ilgilendiren müjdeli haber geldi. Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok şehrinde son dönemde çok sayıda projede teslim tarihi sorunları yaşanmaya başlanmıştı. 

Özellikle de inşaat maliyetlerinde demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere pek çok ürüne rekor oranda zam gelmesi ile pek çok projede şantiyelerde işler durdurulmuş, satışa sunulan projelerin artık satış fiyatlarını karşılamaması nedeni ile sıkıntılar yaşanmıştı. Süreçte istinaf mahkemesinden onbinlerce kişiyi ilgilendiren çok önemli bir emsal karar çıktı. 

BİTMEYEN, YARIM KALAN KONUT PROJESİNDEN BANKADA SORUMLU! 

İstinaf Mahkemesi tarafından açıklanan emsal karar ile onbinlerce kişiyi ilgilendiren çok önemli bir emsal karar alındı. Son dönemde sayıları giderek artmaya devam eden onbinlerce kişiyi ilgilendiren emsal karar ile mahkeme satın almak istediği evi teslim edilmeyen kişiye bankanın ödediği paraları iade etmesine karar verdi. 

yarım kalan proje

KONUT KREDİSİ ÇEKEREK EV ALMAK İSTEYENLER İÇİN EMSAL KARAR AÇIKLANDI

Söz konusu emsal karar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 18. Hukuk Dairesi tarafından açıklandı. Açıklanan karara göre 2015 senesinde ev almak için Esenyurt'ta bir projede 141 bin liraya konut almak için sözleşme imzaladı. 34 bin 250 lira peşinat ödeyen vatandaş geri kalan tutar için ise konut kredisi çekti. 

31 Ağustos 2017 tarihinde teslim tarihi alınan proje için vatandaş kredi taksitlerini ödemeye başlarken 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişimi yapıldı. Vatandaşın konut aldığı projede darbe girişimi nedeni ile TMSF'ye devredilen şirketler arasında yer aldı. Satın aldığı ev teslim tarihi gelmesine rağmen bir türlü verilmeyince vatandaş İstanbul Anadolu 2. Tüketici Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. 

Mahkeme tarafından vatandaş haklı bulundu ve hem ödediği peşinat tutarı hem de banka kredisi taksitlerinin kendisine iade edilmesine karar verildi. Banka tarafından yapılan tüm itirazlara rağmen mahkeme vatandaşın şimdiye kadar ödediği 81 bin 214 liranın yasal faizi ile iade edilmesine karar verildi. 133 bin liralık ödeme emri bankaya gönderilirken verilen emsal karar banka kredisi kullanarak konut satan alan kişiler için bankanın da sorumluluğu olacağı anlamına geldiği için büyük önem taşıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@