Konut Kredisi Faiz Oranları Düşmeyecek Tek Umut Emlak Katılım Bankası!

Ev almak isteyen kişiler büyük bir umutla konut kredisi faiz oranları için indirim haberi beklerken gelen ilk haberler pek olumlu değil. Detaylar haberimizde!

EMLAK HABERLERİ 18.05.2019 - 15:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Ev almak isteyen kişiler büyük bir umutla konut kredisi faiz oranları için indirim haberi beklerken gelen ilk haberler pek olumlu değil. Detaylar haberimizde!

İnşaat sektörü düşen konut satış rakamları ile büyük bir kriz yaşarken bunun en önemli nedeni yükselen faizler olarak gösteriliyor. Elinde nakit parası olanlar faize yatırmayı tercih ederken ev almak için yeterli nakit birikimi olmayan kişilerde yüksek faiz oranları nedeni ile konut kredisi çekerek ev sahibi olamıyor. Her iki olumsuzlukta konut üretimi yapan müteahhitleri olumsuz etkilerken konut satışları Nisan ayında yükselen faiz oranları nedeni ile yüzde 18.1 seviyesinde geriledi. Bankalarda Kredi Verecek Para Kalmadı! Konu hakkında bir köşe yazısı yayımlayan Yeniçağ Gazetesi köşe yazarı Remzi Özdemir bankaların konut kredisi faiz oranlarının kısa vadede ya da uzun vadede düşmeyeceğini söyleyerek "Nedeni ise ne halkta para var ne de kredi olarak verecek bankalarda.Türkiye'de konut satışlarını hep bankalar tetikledi.Hatta fiyatların da artmasının tek nedeni bankalardır. Amerika'dan gelen ucuz parayı satabilmek için emlakçılara araba bile hediye eden bankaları unutmadık.Vatandaştan alınan dosya masrafı adı altındaki parayı kendine kredi getirmesi karşılığında hangi banka vermedi ki? Bir dönem emlakçılarda müşteri kadar bankacıda vardı. Biri gidiyor diğeri geliyordu.Şimdi bankalar yurtdışından zor para buluyor. Bulsa bile maliyeti o kadar yüksek ki, bırakın onu alıp da konut kredisi olarak satmaya ancak borcu borçla dönüyor. Şu anda Türk bankaları yurtdışından aldığı Sendikasyonu maliyeti LİBOR (uluslararası faiz) artı 2.50.Yani dolar bazında yüzde 4'ü geçen bir faiz var. Yani bu rakamlara baktığımızda konut alacaklara bankalardan kısa ve orta vadede hayır yok.Tüm bunlar konut sektöründeki sorunun daha uzun süre devam edeceğini gösteriyor" açıklamasında bulundu. Emlak Katılım Bankası Bekleniyor İnşaat sektörü ise tüm umudunu Emlak Katılım Bankası'na bağlamış durumda. Seçimlerden önce faaliyete geçtiği duyurulan Emlak Katılım Bankası konut finansmanı faiz oranları henüz açıklanmazken hem vatandaş hem de inşaat sektörü bir an önce bu oranların açıklanmasını bekliyor. GYODER tarafından yayımlanan birinci çeyrek raporunda "Emlak Bankası’nın yurt dışı örneklerinde olduğu gibi uzun vadeli kredi veren ipotek bankacılığı konusunda da ‘piyasa yapıcısı’ olması" ifadesi ile bu destek dile getirilmişti. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZEmlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@