Konut kredisi kullanılmadan taksitle lojman nasıl alınır?

Lojman alımlarında kurumlar ilgili kanun hükmü kapsamında vatandaşlar ödemelerini yüzde 35 peşinat ve 24 ay vade ile yapabilirler. 

Emlak Haberleri 22.06.2022 - 08:56 22.06.2022 - 08:58 Mustafa Karagöz

Lojman alım işlemleri vatandaşların üzerinde durdukları konuların başında geliyor. Konut sektörünün geldiği son nokta vatandaşların ikincil seçenekleri daha fazla değerlendirmesine neden oldu. Lojman satışları ise bu seçeneklerin başında geliyor. Devlete ait olan, kamu personellerin ikamet etmesi için inşa edilen ancak boş durumda olan konutlardan almak isteyenler hem alım satım sürecini hemde sonrasında başlayacak ödeme dönemini tüm detayları ile bilmek istiyorlar. Lojman alımlarında uygulanan tüm ek yöntemler ile vatanşdaşların mutlaka bilmesi gereken haklar şu şekilde;

LOJMAN ALIMLARINDA VADE HAKKI

Vatandaşlar Milli Emlak Müdürlüğü'nden kamu ihaleleri kapsamında lojman aldıklarında ödemelerini 3 ayrı şekilde yapabilirler. Birinci ödeme ödemelerin peşin ve indirimli olması, ikinci ödeme konut kredisi ile 120 ay vade ile tamamlanması son ödeme ise kredisiz taksitle ödeme. 

Birinci ödeme ihale ile alınan daire için vatandaşların peşin ödeme yapmaları. Bu ödeme türünde ev için verilen teklifin tamamı peşin ödenir. Ancak bu ödeme türünün avantajı yüzde 10'luk bir indirim uygulanması. 400.000 TL'ye ikinci el lojman alan bir kişi peşin ödeme yaptığında 40.000 TL indirim hakkı elde eder. 

İkinci seçenek ise konut kredisi ile ödeme. Bu ödeme şeklinde yüzde 20 peşinat ödemesi yapılır geri kalan tutar anlaşmalı bankalardan güncel faiz oranlarıyla kullanılacak konut kredisi ile ödenir. Bu bankalar arasında Halkbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti BBVA, Vakıfbank gibi bankalar bulunuyor. 

Üçüncü ve son ödeme şekli ile kurumun sağladığı taksit seçeneği. Lojman satışlarında peşin ödeme yapamayan ve kredi de çekmek istemeyenler yüzde 25 oranında peşinat öderler. Geriye kalan yüzde 75'lik kısım 24 ay vade ile ödenir. Ancak bu ödeme yönteminde de güncel faiz oranları taksitlere eklenir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@