Konut Krizi Davaları Patlattı, Kiracı Tahliye Davaları İçin Bekleme Süresi 7 Aya Çıktı!

Kiralık ev fiyatlarının astronomik rakamlara ulaşması ile beraber kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan sorunlar artarken yaşanan artış mahkeme tarihlerine de yansıdı.

Emlak Haberleri 30.05.2022 - 16:23 30.05.2022 - 16:23 Gülcan Özer

Ev sahiplerinin kiralık ev fiyatlarında yaşanan rekor artış sonrasında zam yağmuru devam ederken yaşanan yükseliş ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirdi. Tahliye davalarında rekor artış yaşanırken mahkemelerden gün almak isteyen kişilere 7 ay sonrasına tarih verilmeye başlandı. 

Ev sahibi ile kiracının karşılıklı olarak anlaşmaya varamaması durumunda ise mahkeme sürecinin 3-4 seneye ulaştığı belirlenirken Halk TV tarafından yapılan habere göre 2 iş insanı arasında yaşanan dava sürecinde de benzer bir süreç yaşandı. Beşiktaş Etiler'de yer alan dairenin kirasında anlaşamayan taraflar İstanbul 5. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde karşı karşıya geldi. 

10 YILLIK KİRA SÖZLEŞMESİ DOLDUĞU İÇİN EV SAHİBİ KİRACIYI EVDEN ÇIKARABİLİR Mİ?

2011 senesinde evi kiralayan ve son olarak 15 bin TL kira ödeyen kiracı hiçbir sorun ve gecikme yaşanmamasına rağmen ev sahibinin tahliye talebi ile şok yaşadı. Ev sahibinin kendisine ihtarname yollamasına ve 10 senelik sürenin dolması nedeni ile evden çıkartmak istemesine rağmen kiracı daireyi boşaltmadı. 

Bunun üzerine ev sahibi süreci mahkemeye taşıdı ve 6 Mayıs tarihinde tahliye davası için başvuruda bulundu. Ancak mahkeme ev sahibine 17 Ocak 2023 tarihine gün verdi. Mahkeme benzer davaların sayısında yaşanan artış nedeni ile yoğunluk yaşandığını belirtirken tarafların avukatlarından birinin mazeret sunması durumunda bu sürenin 1 yıla kadar çıkabildiği belirtiliyor. Konuyu değerlendiren avukatlar tahliye davalarının 4-5 katına ulaştığını ve sonuçlanmasının da 3-4 yılı bulabildiğini belirtiyorlar. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@