Projeden Konut Alırken Mağdur Olmamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Son olarak Türkiye'nin en büyük ve en güvenilir inşaat şirketlerinden biri olan İnanlar İnşaat'ın iflas kararı alması sektörde büyük tedirginlik yarattı.
Projeden Konut Alırken Mağdur Olmamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Son olarak Türkiye'nin en büyük ve en güvenilir inşaat şirketlerinden biri olan İnanlar İnşaat'ın iflas kararı alması sektörde büyük tedirginlik yarattı.

Konut sektöründe uzun zamandır devam eden nakit sıkıntısı ve konut satış rakamlarının düşmesi "müteahhitler iflas edecek" dedikodusunun yayılmasına neden olurken yaşanan iflaslarda konut projelerinden ev alan kişilerin mağduriyeti projeden ev almak isteyen kişilerin ikileme düşmesine neden oldu. Peki, projeden konut alırken mağdur olmamak için nelere dikkat edilmeli?Projeden Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?Son yaşanan İnanlar İnşaat iflasından sonra bu konuda verilen ilk öğüt olan "güvenilir inşaat firmaları arasından karar verin" önerisi de tarihe karıştı. İnşaat sektörünün en köklü ve en güvenilir markalarından biri olan şirketin sadece Twitter üzerinden açıklama yaparak iflas kararı alması büyük şaşkınlık yaratırken projeden ev sahibi olmak isteyen kişilere de iyi bir ders oldu.Noter Onaylı Satış Vaadi Sözleşmesi İmzalayınProjeden ev almak isteyen kişilerin yapmış oldukları en büyük hata şirketin antetli kağıtları üzerine basılan sözleşmeleri yeterli bulmalarıdır. Oysa yapılacak olan sözleşmenin olası bir anlaşmazlıkta dairenin tapusunu mahkemenin size vermesinin en kestirme yolu noter onaylı satış vaadi sözleşmesi imzalanmasıdır. Bu sözleşme size kesinlikle diğer sözleşmeden çok daha fazla hak tanıyacaktır.Kat İrtifakı Kurulan Projeleri Tercih EdinTapuda üzerinde arsa tapusu olarak yazılı bulunan tapular üzerinde henüz kat irtifakı kurulmadığı için tercih her zaman kat irtifakı kurulan tapular tercih edilmelidir. Günümüzde topraktan satış konut projeleri ve konut projeleri lansman dönemleri ile büyük fiyat avantajları sunulsa da yüzde 90 oranında tamamlanmayan her konut projesi teslim açısından büyük risk içermektedir.İnanlar İnşaat ve Dumankaya İnşaat gibi Türkiye'nin en büyük iki inşaat firmasının devam eden projeleri bulunmasına rağmen iflas kararı ve kayyum atamaları gibi öngörülemez nedenlere bağlı olarak projelerinin yarım kalması bu ciddiyeti bir kere daha ortaya çıkarmaktadır. Konut projesinden konut satın alırken ileri ki dönemlerde mağdur olmamak adına mutlaka;Satış vaadi sözleşmesi düzenlenmesi,En azından yüzde 90 oranında tamamlanan projelerden daire satın alması,Arsa paylarının ve bağımsız bölümlerin tapusunda belli olduğu,Onaylanan projenin tapuya sunulduğu konut projelerini tercih etmeleri önerilmektedir.Kaynak: emlak365.com