>

Konut Satış Rakamları Düşmesine Rağmen Ev Fiyatları Neden Yükseliyor?

Bankaların yükselen konut kredisi faiz oranları ve ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile konut satış rakamları olumsuz etkilenirken konut fiyatları için ise yükseliş devam etti. Satılmayan konutların fiyatlarında yaşanan yükseliş dikkat çekerken konu hakkında uzmanlar tarafından yapılan değerlendirme ile ev fiyatlarında yaşanan yükselişin nedenleri masaya yatırıldı.

Konut Satış Rakamları Düşmesine Rağmen Ev Fiyatları Neden Yükseliyor?

Ekonomide yaşanan dalgalanmalardan en olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat ve gayrimenkul sektörü özellikle de yükselen kredi faiz oranları nedeni ile yine büyük kan kaybı yaşadı. TÜİK tarafından açıklanan son rakamlara göre konut satış rakamlarında daralma devam ederken Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyatları endeksi ise yükselişini sürdürdü.

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Konut satış rakamlarında yaşanan düşüşe rağmen konut fiyatlarında yaşanan yükseliş tartışmaları da beraberinde getirirken konu hakkında uzman yorumları da gecikmedi. Yükselen konut fiyatları nedeni ile "yeni bir Mortgage krizi olur mu?" soruları da gündeme gelirken uzmanlar konuta olan talebin mortgage krizi dönemine oranla yüksek olduğunu belirtirken tüm dünyada pandeminin etkisi ile konutlara olan talebin arttığı belirtildi.

Konut fiyatlarında yaşanan yükselişin ana nedeni ile yüksek olan emtia fiyatları ve dolar kuru olarak gösterildi. Son dönemde giderek yükselen emtia fiyatları ve döviz kurlarının konut fiyatlarına zam olarak yansıtıldığını belirten ekonomistler yaşanan yükselişin devam etmesini beklediklerini dile getirdiler.

Yine TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksi verileri de konut fiyatarında yaşanan yükselişin önemli nedenleri arasında gösterildi. Özellikle de demir fiyatları ve çimento fiyatlarına gelen yoğun zamlar nedeni ile inşaat sektörü büyük sıkıntı yaşamış, pek çok müteahhit başladığı işlerde oluşan fiyat farkı nedeni ile zor durumda kalmıştı.