Konut satışları hakkında Durbakayım’dan dikkat çeken değerlendirme! Ağustos ayında değişecek!

2019 Haziran ayı konut satışları hakkında Türkiye İstatistik Kurumu verilerini açıklamasının ardından bir çok ekonomi uzmanının yanı sıra gayrimenkul sektör uzmanları da çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

EMLAK HABERLERİ 18.07.2019 - 13:25 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

2019 Haziran ayı konut satışları hakkında Türkiye İstatistik Kurumu verilerini açıklamasının ardından bir çok ekonomi uzmanının yanı sıra gayrimenkul sektör uzmanları da çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan veriler son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntıları bir kere daha gözler önüne sererken İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, bu yaşanan düşüşü beklediklerini dile getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2019 Haziran ayı konut satışları istatistiklerinin açıklanması sonrasında bir çok uzman tarafından verilenerek değerlendirildi. Değerlendirilen veriler ışığında bir çok uzman yaşanan düşüşün ekonomik sıkıntılardan dolayı kaynaklandığını ifade etti.DÜŞÜŞ BEKLENİYORDU!Gayrimenkul sektöründe de çeşitli uzmanlar dikkat çeken değerlendirmelerde bulunurken İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Seçim döneminin yaşandığı Haziran 2019 döneminde gerçekleşen yüzde 48,6 oranındaki daralmayı bekliyorduk. Her seçimde olduğu gibi konut ihtiyacı olanların ve yatırımcıların ‘bekle, gör’ stratejisini benimsemesi, bu daralmanın temel sebebini oluşturdu. Mevduat ve konut kredi faizlerinin henüz arzu edilen seviyeye inmemiş olması ise söz konusu daralmaya yüzde 5 -10 civarında katkı sağladı. Zira bizim tahminimiz, seçim dönemlerinde konut satışları yüzde 25-30 seviyelerinde bir düşüş göstereceği yönündeydi.” İfadelerini kullandı.AĞUSTOS’A DOĞRU ARTACAK!Ayrıca İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Faiz ve yaz tatili etkenlerin devrede olması nedeniyle Temmuz 2019 döneminin de, önceki yılın aynı dönemine göre küçük bir daralma ile kapacağını öngörüyoruz. Bu kapsamda Temmuz 2019 döneminde yaklaşık 90 bin seviyelerinde satış gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Satışlardaki bu trendin Ağustos’tan itibaren yönünün yukarıya çevirmesini ve yılın son çeyreğinde artan bir ivme ile devam etmesini bekliyoruz.” İfadelerini kullanarak şuanda içinde bulunduğumuz ortamdan dolayı bu düşüş gerçekleşse de ilerleyen günlerde konut satışlarının artacağını aktardı.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@