Konutlarda Deprem Sigortası Zorunlu Ama Türkiye'nin Yarısında Yok

Türkiye'de zorunlu deprem sigortası yaptırmak konutlarda zorunlu. Bu kapsamda deprem sigortası yaptıran konut sayısı 9 buçuk milyon olurken hala deprem sigortası olmayan yapı sayısı da oranın yarısına eşit.

Emlak Haberleri 13.11.2019 - 09:16 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Türkiye'de zorunlu deprem sigortası yaptırmak konutlarda zorunlu. Bu kapsamda deprem sigortası yaptıran konut sayısı 9 buçuk milyon olurken hala deprem sigortası olmayan yapı sayısı da oranın yarısına eşit.

Türkiye'de deprem sigortası tarafından yürütülen çalışmalar sonrası Türkiye'de zorunlu deprem sigortası yaptıran yapı sayısı 9.5 milyona ulaştı. Bu sayı ile Türkiye'de deprem sigortası yaptırması gereken yapı sayısının ancak yarısı ediyor.Deprem sigortası adına yürütülen çalışmalar ve elde edilen son verileri ise DASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler yaptı. Mete Güler, deprem sigortası adına atılan adımlar ve yapılması gerekenleri paylaştı. TÜRKİYE'NİN YARISINDA HALA DEPREM SİGORTASI YOKDASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler deprem sigortasına dair yapmış olduğu konuşmasında, Türkiye'de her iki konuttan birinin artık deprem sigortasına sahip olduğunu açıkladı. Burada ulaşılan rakamdan ziyade ulaşılamayan binalara, yapılara değinen Mete Güler, Zorunlu Deprem Sigortası sistemine dahil etmemiz gereken diğer bir yüzde 50’nin daha olduğunu da hiçbir zaman unutmamalıyız, ifadelerini kullandı.DASK Yönetim Kurulu Başkanı Güler konuşmasında ayrıca Türkiye'de yaşanabilecek herhangi bir depremde ödeme gücünün 24 milyar TL seviyesine ulaştığını ifade etti. Bu çerçevede son dönemlerde yaşanan ve akıllarda kalan 5.8 büyüklüğündeki İstanbul depremine dair konuşan Mete Güler, o deprem sonrasında ise Zorunlu Deprem Sigortalı konut sayısında hızlı bir artış oldğunu ifade etti.İstanbul depremi sonrası yapılan çalışmalara da değinen Mete Güler şu ifadeleri kullandı. “Depremin ardından 10 binin üzerinde hasar ihbarı aldık. Gelen ihbarları hızlı bir şekilde değerlendirip yüzde 25’ini depremden sonraki bir ay içinde sonuçlandırdık. 26 Eylül sonrası 2,5 milyon TL seviyesinde tazminat ödemesi gerçekleştirdik. 2-3 hafta gibi çok kısa bir süre içerisinde ulaştığımız bu sonuç, alt yapılarını kurduğumuz afet yönetim sisteminin özellikle mobil hasar tespit süreci ve dijitalleşen hasar dosya süreçlerinin tamamlanmasıyla gerçekleşti"Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@