Konutta Beklenen Teşvik Açıklaması Geldi! Hem KDV Hem Tapu Harcı Desteği Verilsin Talebi

İTO Başkanı Şekib Avdagiç yüksek kira sorunu çözümü için önerilerini hükümete sundu. Avdagiç ilk konutu alacak olanlara tapu harcı ve KDV desteği verilmesini istedi.

Emlak Haberleri 19.10.2021 - 12:36 19.10.2021 - 12:36 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye geneli yaşanan yüksek kira sorunu ve giderek artan ev fiyatları barınma sorunlarına neden oldu. Konut kredisi faiz oranlarının çok yüksek olması da konut satışlarının durma noktasına gelmesine neden oldu. Yaşanan bu sorunlu süreçten nasıl çıkılacağına dair ise İTO Başkanı Şekib Avdagiç'ten açıklamalar geldi. 

İLK EVİNİ ALACAKLARA TAPU HARCI VE KDV MUAFİYETİ VERİLSİN

İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç konuşmasında Türkiye'nin her yıl 750 bin yeni konuta ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu kapsamda kendi önerilerini dile getiren İTO Başkanı Avdagiç 2 farklı önerilerinin olduğunu söyledi. KDV ve tapu harcı desteği ile konut sektörü için adım atılabileceğini ifade eden İTO Başkanı şu ifadeleri kullandı.

konutta kdv harç desteği (1)

"Konut sahipliliğini artırarak kira artışlarını dengelemek için 2 önerimiz var. Sadece 150 metrekareye kadar ilk kez konut alacaklardan tapu harcı olan yüzde 2'yi devlet, 6 ay ya da 1 yıl süreyle almayabilir. Ayrıca yine 150 metrekare ile sınırlı olmak üzere yüzde 18 KDV'ye tabi ilk konutta vergi yüzde 1'e düşürülebilir"

Yazılı bir açıklama talepleri ve önerilerini dile getiren İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç konut fiyatlarının çok yükseldiğini ve vatandaşlara bazı tesşviklerin verilmesinin sektöre katkısı olacağını düşündüklerini bildirdi. 

750 BİN KONUT İHTİYACI VAR

Açıklamasının devamında Türkiye'de her yıl 550 bin evlilik olduğunu ifade eden Avdagiç bu rakamın 750 bin konut ihtiyacı olduğu anlamına geldiğini söyledi. Bunun yanında sadece istanbul 120 binlik ihtiyaç olduğunun altını çizen İTO Başkanı pandemi sonrası oluşan dönem etkileriyle satışların düşüp maliyetlerin de arttığını vurguladı. 

konutta kdv harç desteği (2)

"KİRA FİYAT ARTIŞLARI DÜŞECEKTİR"

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Başkanı Şekib Avdagiç yazılı açıklamasını alınacak tedbirler ile konut sahiplik oranının artacağınıİ, kira artış oranının yavaşlayacağını vurguladı. İTO Başkanı açıklamasını "Satışların artmasıyla birlikte yarım kalan projeler tamamlanacak ve hareketlilik olacaktır piyasada. Bu arada duran projelerin çalışmasıyla birlikte istihdam artacak, stoklar bitecek ve yeni projeler başlayacak" sözleriyle tamamladı. 

KDV VE TAPU HARCI NE KADAR DESTEK SAĞLAR?

Tapu harcı yüzde 4 oranında uygulanır. Alıcı ve satıcılar bu ödemeyi evin değerine göre yüzde 2 yüzde 2 yaparlar. Ancak sözleşmelerin çoğu ödemelerin alıcı üzerine yapılmasına göre hazırlanır. Konutta KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanır. Teşvik gelirse genel olarak yüzde 4'lük tapu harcı ve yüzde 18'lik KDV indirimi olur. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@