Konutta Ek Vergi Gayrimenkul Sektörü İçin Yük Olabilir! Değerli Konut Vergisi Nedir?

Lüks konut sektörünü son derece olumsuz etkileyeceğine kesin gözü ile bakılan değerli konut vergisi hakkında tartışmalar sürerken zaten satışların durma noktasında olduğu lüks konutlar için yeni bir öneri geldi.

EMLAK HABERLERİ 23.10.2019 - 14:20 15.07.2021 - 00:13 SERHATMEDYA

Lüks konut sektörünü son derece olumsuz etkileyeceğine kesin gözü ile bakılan değerli konut vergisi hakkında tartışmalar sürerken zaten satışların durma noktasında olduğu lüks konutlar için yeni bir öneri geldi. Detaylar haberimizde!

Gayrimenkul sektörü için önemli yasal düzenlemeleri içeren vergi reformu paketi tartışmaları da beraberinde getirdi. Özellikle de lüks konutlardan alınması planlanan ek vergi büyük tepki çekti. Türkiye'de 1 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren yeni yasal düzenleme ile ek verginin alınması için alternetif formüller üretilmeye çalışılıyor. Sadece Bir Kerelik Alınsın Önerisi Geldi! Konu hakkında öneri sunan isimlerden biride İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım oldu. Durbakayım her yıl düzenli olarak yüzde 1 oranında vergi alınmasının sektörü son derece olumsuz etkileyeceğini belirterek "Konut alım satım vergilerinin yüzde 2'den yüzde 1,5' e inmesinin konut satışlarında ciddi bir talep yarattığını göz önüne alırsak, her yıl alınacak %1 dahi olsa bir ek verginin alım satımları ciddi şekilde menfi olarak etkileyeceğini söylemek yanlış olmaz.Sayılarının 1 milyon olduğunu tahmin ettiğimiz yüksek fiyatlı konutların bağlı bulundukları belediyelerin tayin ettiği emlak vergileri tavan seviyede olduğundan, söz konusu konutların sahiplerinin zaten ciddi ve sürekli bir vergi yükü var. Şayet ek bir kaynak sağlanması elzem ise bir sefere ait bir vergi konmak suretiyle bu temin edilebilir" önerisinde bulundu. Değerli Konut Vergisi Nedir?Taslak çalışmalarına göre konut mahiyetinde olan ve değeri 5 milyon lira ile bu tutarı aşan taşınmaz sahiplerinden her yıl düzenli olarak yüzde 1 oranında alınması planlanan vergi türüdür. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@