Konutta KDV İndirimi Gelmişti, Sıfır Tapu Harcı Müjdesi Gelecek Mi?

Konut sektörünün uzun süredir beklemiş olduğu düzenlemelerin arasında yer alan KDV indirimi hayata geçirilirken gözler tapu harcı indirimi için yapılacak olan açıklamalara çevrildi.

Emlak Haberleri 12.04.2022 - 12:45 12.04.2022 - 12:48 Gülcan Özer

Uzun süredir darboğazda olan inşaat sektörü yaşadığı maliye krizini aşabilmek ve yeni konut üretimine yeniden başlayabilmek adına hükümetten bazı düzenlemeler talep etmişti. Bu düzenlemeler arasında öne çıkanlar tapu harcı ve KDV indirimi olarak ilk sıralarda yer alıyordu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yapmış olduğu açıklama ile KDV'de sadeleştirme çalışmaları kapsamında gıdada KDV indiriminin yanı sıra bir indirim müjdesini de konut için vermişti. Ancak konutta KDV düzenlemesi 150 M2 üstü konutları kapsaması nedeni ile tepki çekmiş, altındaki konutlarda yüzde 1 olan oranı yüzde 8 seviyesine çekmesi nedeni ile eleştirilmişti. 

KONUTTA KDV İNDİRİMİ TALEPLERİ KARŞILAMADI, TAPU HARCI İNDİRİMİ GÜNDEME GELDİ! 

Konut fiyatlarında düşüşü sağlaması nedeni ile yakından takip edilen KDV indirimi dar ve orta gelirli vatandaşın aldığı 150 m2 altı evleri kapsamaması nedeni ile eleştirilere neden olmuştu. Süreçte konutta KDV indirimi konusunda beklenen düzenleme hayal kırıklığı yaratırken gözler tapu harcı indirimine çevrilmişti. 

Tapu harcında yapılacak olan indirim ile konuta olan talebin arttırılması umut edilirken müteahhitler sıfır konut satışlarının desteklenmesini sağlamak amacı ile söz konusu indirimin sadece sıfır konutları kapsamasını talep ediyordu. Bu konu hakkında müteahhitlerin bir kere daha bakanlığın kapısını çaldığını ve taleplerini ilettikleri öğrenildi. 

2022 TAPU HARCI NE KADAR, KAÇ TL?

12 Nisan 2022 tarihi itibari ile tapu harcı yüzde 4 olarak tahsil ediliyor. Konutu satan kişiden yüzde 2 ve satın alan taraftan yüzde 2 olarak tahsil edilen rakam alım satım işlemini yapan kişiler tarafından ortak olarak ödeniyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@