Konutta Reel Kayıp Devam Ediyor

Konut fiyatları yükselmeye devam ediyor ancak yaşanan yükseliş yine de enflasyon rakamının altında kalıyor. Bu da konut yatırımının reel olarak kayıp yaşatmasına neden oluyor.

Emlak Haberleri 18.07.2018 - 17:35 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Konut fiyatları yükselmeye devam ediyor ancak yaşanan yükseliş yine de enflasyon rakamının altında kalıyor. Bu da konut yatırımının reel olarak kayıp yaşatmasına neden oluyor.

Açıklanan verilere göre konut fiyatları Mayıs 2018 dönemi içerisinde bir önceki yıla oranla yüzde 10,6 seviyesinde yükseliş gösterdi. Ancak konut fiyatlarında yaşanan yükseliş yine de enflasyon rakamının altında kaldı. Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi Verileri Mayıs 2018 dönemine ait olan Merkez Bankası konut fiyat endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre konut fiyatları Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 10,6 seviyesinde yükseldi. Ancak Mayıs ayı enflasyon oranı yüzde 12,15 olarak açıklanmıştı. Açıklanan bu rakamlar neticesinde emlak fiyatlarının yine reel olarak kayıp yaşattığı ortaya çıkardı. Yani konut yatırımı yapmak yerine parasını bankaya yatırmayı tercih eden yatırımcılar daha fazla kazanmış oldu. Yaşanan bu fark ne yazık ki konut fiyatlarını olumsuz etkiliyor ve yükselen vadeli mevduat faiz oranları ekonominin çarklarının dönmesini sağlamak yerine insanların paralarını banka hesaplarında değerlendirmelerine neden oluyor. İstanbul'da Konut Fiyatları Hızı Düşmeye Devam Ediyor Bir dönem son derece hızlı yükselen İstanbul konut fiyatları için yavaşlama devam ediyor. İstanbul'da konut fiyatları Mayıs 2018 döneminde yüzde 3,9 seviyesinde son derece zayıfı brir yükseliş gösterirken İzmir konut fiyatları ise yüzde 17,8 seviyesinde yükseldi. Ankara konut fiyatları artışı ise yüzde 7,6 olarak belirlendi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@