Kredi Faiz İndirimi İnşaat Sektörü Konut Stoku Krizini Çözecek Mi?

Düşen konut satışı rakamları sonrası rekor seviyelere yükselen ve inşaat sektörünün sırtında kambura dönüşen konut stoku için gelen kredi faiz indirimi haberi umut oldu.

EMLAK HABERLERİ 07.08.2019 - 22:30 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Düşen konut satışı rakamları sonrası rekor seviyelere yükselen ve inşaat sektörünün sırtında kambura dönüşen konut stoku için gelen kredi faiz indirimi haberi umut oldu. Detaylar haberimizde!

İnşaat sektörü yükselen faiz oranları nedeni ile sıkıntılı günler geçirmiş, konut satış rakamlarının düşmesi ile beraber konut stoku rekor seviyelere çıkmıştı. Pek çok müteahhit ve inşaat firması duran konut satışları ile kredilerini ödemekte zorlanmış, çekleri yazılmış ve konkordato ilan eden inşaat şirketi sayıları rekor kırmıştı. Faizler Düştü, Konut Satışları Yükselecek! Bloomberg HT kanalına özel açıklamalarda bulunan KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas düşen kredi faiz oranları sonrası konut satışlarının yeniden yükseleceğini açıkladı.Uzün süredir düşen konut satışlarının asıl nedeninin yüksek kredi faiz oranları olduğunu, yüksek faiz nedeni ile vatandaşın alım için beklemede kalmaya zorlandığını belirten Elmas “Son altı aydır yavaşlayan konut talebinde en büyük faktör kredi faizleri” dedi.İpotekli satış rakamları ile konut kredisi faiz oranları arasında son derece yakın bir ilişki olduğunu belirten Elmas düşen faiz oranları ile beraber ipotekli konut satış rakamlarının artacağını bunun da toplam konut satış rakamları için ciddi bir ivme katkısı sağlayacağını açıkladı. Özellikle De Sıfır Konut Satışları Yükselecek Konu hakkında değerlendirmede bulunan İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman ise kamu bankaları tarafından başlatılan 0, konut kredilerindeki faiz indiriminin birinci el konut satışları üzerinde daha etkili olacağının altını çizerek, “Bu nedenle bitmiş projelerdeki konut satışlarının artarak stokları azaltacağını söyleyebiliriz.” şeklinde görüş bildirdi.Konut Alımı İçin Tam Zamanı Ev sahibi olmak isteyen kişiler için gayrimenkul sektöründe alım zamanı olduğunu ifade eden Coldwell Banker ACCE Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber ise açıklamasında “Gayrimenkulde tam alım zamanı diyebiliriz.Faizlerin aşağı çekildiği, gayrimenkul fiyatlarının uygun olduğu bir dönemden geçiyoruz. Kriz durumları her daim fırsat oluşturur. Şu dönem bunu fırsata çevirme vakti. Bugün, özellikle markalı projelere yatırım yapanlar, 1 yıl sonra ciddi anlamda kazanç sağlayacaklar. İstanbul’da konut stoku var, evet ancak talep de var. Piyasa doyma noktasına geldi demek doğru olmaz. Halen ihtiyaç var. Doğru lokasyon çok önemli” diyerek beklemenin hatalı olacağını dile getirdi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@