Kredi Faizleri İndi, Emlak Piyasası Hareketlendi!

Faiz oranlarında yaşanan düşüş vatandaşı yeniden konut almaya itti. Gerek yatırım yapmak isteyen gerekse de oturmak için ev sahibi olmak isteyen kişiler konut alımına yöneldi, Eylül ayında konut satışları rekor kırdı!

EMLAK HABERLERİ 18.10.2019 - 13:47 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Faiz oranlarında yaşanan düşüş vatandaşı yeniden konut almaya itti. Gerek yatırım yapmak isteyen gerekse de oturmak için ev sahibi olmak isteyen kişiler konut alımına yöneldi, Eylül ayında konut satışları rekor kırdı!

Konut satışlarında özlenen satış grafiği Eylül ayında yaşandı. TÜK tarafından açıklanan konut satış istatistikleri rakamına göre Eylül ayında Türkiye genelinde satılan konut rakamı 146 bin barajını aştı. Aylara göre açıklanan konut satış rakamlarında ise 2019 yılının en iyi performansı gösterildi ve yıl rekoru kırıldı. Bir Önceki Aya Konut Satış Rakamı Yüzde 33 Arttı TÜİK Eylül 2019 konut satış rakamlarına göre Türkiye'de konut satış rakamları bir önceki yıla oranla yüzde 15 artış gösterirken bir önceki aya oranla yakalanan yükseliş yüzde 33 seviyesine ulaştı. Eylül ayında Türkiye genelinde satılan toplam konut sayısı 146 bin 903 adet olarak belirlenirken en fazla konut satılan il İstanbul oldu. Faizler İndi, Konut Sektörüe Hareketlendi! Özellikle de ipotekli konut satış rakamlarında yaşanan artış dikkat çekti. Eylül ayında ipotekli konut satışı yüzde 400 artış göstererek büyük bir çıkış yakalarken toplam konut satışları içerisinde ki payı yüzde 33 seviyesine çıktı. Konu hakkında açıklama yapan KONUTDER Başkanı Altan Elmas "Yükselen konut talebinde konut alıcılarını 1. el konut alımına yönlendirecek teşvik mekanizmalarının hızla devreye alınması gerekmektedir.Toplam satış içinde 1. el konut satışının artması inşaat sektörümüzü, sanayimizi, hizmet sektörümüzü ve dolayısıyla ülke ekonomimizi hızlandıracak ve hem büyümeye hem de istihdama katkı verecektir.İnsanlarımız 1. el konutlarda yaşamaya başladıkça enerji verimliliği ve deprem tehdidine yönelik de çok ciddi bir fayda temin edilmiş olacaktır.İstanbul’da 250 bin taşınmaya hazır konut stoku, insanlarımızın sağlam konutlara taşınması için önemli bir imkândır. Bu imkânı hızlıca değerlendirmeliyiz. Bu konutların yenisi %40 daha maliyetli inşa edilebilecektir" diyerek sıfır konut satışı için destek istedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@