Kredi Faizlerinde Kara Cuma! Rüzgar Tersine Döndü 10 Bankadan Birden Faiz Kararı

Bankaların kredi faiz oranlarında kara cuma etkisi yaşanıyor. Politika faiz oranlarının düşmesiyle kredi faiz oranlarının düşmesi hedeflenirken bankalardan tam tersi faiz kararları geldi.

Kredi Faizlerinde Kara Cuma! Rüzgar Tersine Döndü 10 Bankadan Birden Faiz Kararı

Merkez Bankası'nın politika faiz oranlarına ilişkin kararlarının etkisi henüz piyasalara yansımadı. Öyle ki bankaların çoğu tüm kredi alanlarında faiz oranlarını indirmedi. Aksine faiz oranları yükseldi.

Ev almak isteyenler için konut kredisi faiz oranları, ihtiyacı olanlar için ihtiyaç kredisi faiz oranları ve araba alacaklar için taşıt kredisi faiz oranları çok yüksek oranlara ulaştı. Birçok banka kredi maliyet oranları aniden yükseltti.

BANKALARDAN KARA CUMA KARARI

Konut kredisiyle ev almak isteyenler için devlet bankalarının sunduğu imkanlar biliniyor. Sıfır ev alımlarında 3 devlet bankası da çok diğer bankalara göre çok düşük faiz oranlarıyla konut kredisi sağlıyorlar.

DEVLET BANKALARI YALNIZ KALDI

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredi ile sıfır ev alacaklara yüzde 1.20, ikinci el ev alacaklara ise yüzde 1.29 faizle 120 ay vadeli kredi veriyorlar. Kamu katılım bankalarında ise oranlar biraz daha düştü.

kamu konut kredisi faizleri 3 aralık

Ziraat Katılım Bankası 120 ay vadeli konut finanmsanı kar payı oranını halen yüzde 1.37 seviyesinde tutuyor. Ancak Vakıf Katılım Bankası müşterilerine yüzde 1.29 kar payı oranıyla konut finansmanı sağlıyor.

ÖZEL BANKALARDA ORANLAR UÇTU

Özel bankaların çoğu konut kredisi faiz oranlarını çok yüksek seviyelere taşıdılar. Öyle ki son PPK faiz indirimi öncesinde özel bankalarda konut kredisi faiz oranları yüzde 1.37 bandından başlıyordu. Bu oran yüzde 1.50 seviyesine çıktı. Birçok banka faiz oranlarını yüzde 2.00 bandının üzerine taşıdı.

özel konut kredisi 3 aralık

İş Bankası Aralık ayı 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı yüzde 1.50 oldu. Akbank bir dönem sunduğu konut kredisi ile dikkat çekerken banka şu sırada kredi faizlerini yüzde 1.59 bandına çıkardı.

Yapı Kredi Bankası yüzde 1.64, İNG Bank yüzde 1.79, TEB yüzde 1.79, Denizbank yüzde 1.86 Şekerbank yüzde 2.09 ve HSBC Bank yüzde 2.39 faiz oranıyla 120 ay vadeli konut kredisi sağladığını duyurdu.

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİ DE TIRMANIŞTA

İhtiyaç kredisi faiz oranları da aralık ayının girmesinin adından yükseldi. Maliyetleri artan faiz oranlarında yine en düşük faiz imkanları devlet bankalarında bulunuyor.

3 aralık ihtyaç kredisi faizleri kamu

Vakıfbank müşterilerine yüzde 1.55 faiz oranıyla 36 ay vadeli kredi olanağı sağlıyor. Halk Bankası ve Ziraat Bankası ise müşterilerine yüzde 1.63 faizle 50.000 TL'ye kadar 36 ay vadeli kredi veriyor.

özel bankalar ihtiyaç kredisi 3 aralık

Diğer bankaların kredi faiz oranları ise yukarıda yer aldığı gibi. Türkiye İş Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.75'e, CEPTETEB kredi faiz oranı yüzde 1.77'ye Denizbank ise yüzde 1.94'e çıkardı. Akbank'tan kredi kullanacaklar için aylık faiz oranı yüzde 2.00 olarak duyuruldu. Yapı Kredi Bankası ise yüzde 2.26 ile ihtiyaç kredisi sağlayacağını bildirdi.

SONRAKİ HABER