Kredi Kullananlar Dikkat! Ticaret Bakanlığı'ndan Kritik Ekspertiz Ücreti İadesi Açıklaması!

Konut kredisi kullanan kişilerin ödemiş oldukları ekspertiz ücreti iadesi hakkında Ticaret Bakanlığı kritik açıklamada bulundu.

EMLAK HABERLERİ 15.01.2020 - 22:00 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Konut kredisi kullanan kişilerin ödemiş oldukları ekspertiz ücreti iadesi hakkında Ticaret Bakanlığı kritik açıklamada bulundu. Konut kredisi ekspertiz ücreti iadesi hakkında yapılan açıklama haberimizde...

Hem konut kredisi çeken hem de ipotekli kredi çekmek isteyen milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren ekspertiz ücreti iadesi hakkında Ticaret Bakanlığı çok kritik bir açıklamada bulundu. 



Daha önce emlak365.com sitesi olarak bizlerin de sizlere duyurmuş olduğumuz konut kredisi ekspertiz iadesi haberleri hakkında yapılan açıkamada iadeye ilişkin olarak yapılan açıklamalara itibar edilmemesi istendi. 



KONUT KREDİSİ EKSPERTİZ ÜCRETİ İADESİ HAKKINDA TİCARET BAKANLIĞI TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA:



"Söz konusu yönetmelik gereğince taşınır ve taşınmazlara ilişkin rehin, ipotek ve ekspertiz işlemlerinde tüketicilerden yalnızca üçüncü kişilere ödenen ücretler tahsil edilebilmektedir. Kredi talebinin reddi halinde ise bir kamu kurum ve kuruluşuna veya üçüncü kişilere ödenen ücretler hariç olmak üzere tüketicilerden herhangi bir ücret alınamayacağı düzenlenmiştir.



Ayrıca ilgili kuruluşlar ve bankalar tarafından ücretlendirilebilecek olan ürün veya hizmetler içerisinde 'ekspertiz ücreti' de isim olarak sayılmıştır. Söz konusu düzenlemeler uyarınca, bankalar tarafından tahsis edilecek konut kredilerine ilişkin konutun değerlemesine yönelik yetkili gayrimenkul değerleme şirketinin hazırladığı değerleme raporuna istinaden üçüncü kişi olan değerleme şirketine yapılan ödemenin faturasının tüketici ya da kredi veren adına düzenlenmesinden bağımsız olarak tüketiciden tahsilinin mevzuata aykırılık teşkil etmeyeceği değerlendirilmektedir."





HANGİ DURUMLARDA KONUT KREDİSİ EKSPERTİZ ÜCRETİ İADESİ HAKKINDA BAŞVURU YAPILABİLİR?



Yapılan açıklamada "Finansal tüketicilerden alınacak ücret kalemlerinin karşılaştırılabilmesi için Türkiye Bankalar Birliği tarafından 'bankacilikurunvehizmetucretleri org tr' adresinde ilan edilenden daha yüksek ücret uygulanması veya yukarıda yer verilen mevzuat hükümlerine aykırı ücret alınması hallerinde tüketicilerin ilgili kanun kapsamında ilçelerde 'kaymakamlık' illerde 'Ticaret il müdürlüğü' bünyesinde oluşturulan 'tüketici hakem heyetleri' ile 'tüketici mahkemelerine başvurabilmesi mümkündür" denilerek ilgili şartlar açıklandı. 



Faiz Oranlarını Takip Etmek, Kredi Çekmek İsteyenler Burada Toplanıyor >>>KATILMAK İÇİN TIKLA



EKSPERTİZ ÜCRETİ NASIL GERİ ALINIR?



Emlak sektörünün hareketlenmesinin ardından çok sayıda vatandaş, konut kredisi kullanımlarında ödemiş oldukları masrafların geri alınıp alınamayacağını merak ettiler. 



Özellikle en önemli masraflardan birisi olan ekspertiz ücreti üzerinde duran vatandaşlar, bu ödemeleri nasıl geri alabileceklerini araştırıyorlar. Bankadan bankaya değişen tutarlarda alınan ekspertiz ücreti 650 TL ile 1000 TL arasında bir masraf çıkarıyor. 



Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin bu konuda bazı açıklamalarda bulunmuştu. Mahmut Şahin açıklamalarında Kayseri 1. Tüketici Mahkemesine bu konuda açılan bir dava hakkında bilgi vermiş ve dava sonucunun vatandaşın lehine olduğunu bildirmişti. 



EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ...



Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@