Kritik Uyarı Geldi! Ev Fiyatları Uçtu, Türkiye'de Barınma Sorunu Kapıda

Yükselen konut fiyatları nedeni ile dar gelirli vatandaş için ev sahibi olmak hayal oldu. Yaşanan süreçte barınma sorunu için kritik uyarı geldi!

Kritik Uyarı Geldi! Ev Fiyatları Uçtu, Türkiye'de Barınma Sorunu Kapıda

Pandeminin etkisi ile beraber tüm dünyada konut fiyatları katlanarak artarken yapılan zamların ardından dar gelirli vatandaşın ev sahibi olması nerede ise imkansız hale geldi. Türkiye genelinde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere pek çok ilde konut fiyatlarına yüksek zamlar gelirken yaşanan fiyat artışlarının barınma sorunu alarmı verilmesine neden oldu.

Son olarak Merkez Bankası tarafından açıklanan hedonik konut fiyat endeksi raporu ile Haziran ayı itibari ile konut fiyatlarına yüzde 30 zam yapıldığı belirlenmişti. Yaşanan fiyat artışları tüm hızı ile devam ederken hem konut fiyatları hem de konut kredisi faiz oranları rakamlarında yaşanan yükselişler ev sahibi olmak isteyen vatandaşın işini zorlaştırdı.

KONUT FİYATLARI BAZI BÖLGELERDE İKİYE KATLANDI, 1 MİLYON LİRAYI AŞAN KONUT FİYATLARI DUDAK UÇUKLATTI!

Konu hakkında açıklama yapan Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı “Orta gelirli insanların ev sahibi olması çok zorlaştı. İnşaat maliyetleri bu kadar yükselmişken konut fiyatlarının düşmesi için bir neden de göremiyorum. Türkiye, bir barınma sorununa doğru gidiyor” diyerek çok konuşulacak açıklamalara imza attı.

konut-fiyatları-nereye-gidiyor

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR, YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Konut fiyatlarında yaşanan yükselişe değinen İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa ev sahibi olmak isteyen kişilerin 750 bin lirayı gözden çıkarması gerektiğini söyleyerek pandemiden önce bu rakamın 250 bin lira civarında olduğunu söyledi. Konut fiyatlarında yaşanan artışın en önemli nedenlerinden biri pandemi dönemi ile beraber değişen yaşam tercihleri olarak gösteriliyor.

Buna ek olarak Türkiyer'nin aldığı yoğun göçte kiralık evlerin hızla tükenmesine neden olurken ev fiyatlarının daha hızlı yükselmesine neden oldu. Kentsel dönüşüm projelerine hız verilmesi ile de konut fiyatlarını yukarı yönlü itti. Yüz yüze eğitime yeniden başlanacağının duyurulması ile beraber öğrencilerin de kiralık ev arayışına çıkması ile beraber üst üste gelen tüm bu faktörler konut fiyatarını yükseltti.

Yükselen faiz oranları nedeni ile evlerini satamayacaklarından endişe eden müteahhitlerin üretime ara vermesi, konut arzının azalması, demir ve çimento fiyatlarında yaşanan fahiş artışların da etkisi ile konut fiyatları zam rekoru kırdı.

SONRAKİ HABER