Kültür Bakanlığı Duyurdu "Peri Bacaları Yanındaki Otel İnşaatı Durduruldu"

Dün sizlere haberini aktardığımız peri bacaları yanına yapılan otel inşaatı hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı açıklama yaparak inşaatın durdurulduğunu duyurdu.

EMLAK HABERLERİ 13.02.2019 - 15:42 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Dün sizlere haberini aktardığımız peri bacaları yanına yapılan otel inşaatı hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı açıklama yaparak inşaatın durdurulduğunu duyurdu.

Konu hakkında bugün beklenen açıklama geldi ve kamuoyunun vicdanını rahatlacak bir karar alındı. Alınan karar kapsamında otel inşaatı durduruldu ancak inşaatın akıbeti ve şimdiye kadar yapılan bölümlerin yıkılıp yıkılmayacağı konusunda  bir bilgiye yer verilmedi. Turizm Bakanlığı Peri Bacaları Yanına Yapılan Otel İnşaatını Durdurdu!  Turizm Bakanlığı dün yapılan otel inşatı hakkında açıklamada bulunarak "Konu Bakanlığımız tarafından ivedilikle incelemeye alınmış olup, Anadolu ve dünya kültürünün istisnai değerlerinden olan peri bacalarına yakın bir noktada, 2 pafta 9423 parselde başlatıldığı belirlenen inşaat durdurulmuştur" ifadelerine yer verdi. Göreme Belediye Başkanı ve Otel Sahibi İnşaatı SavunmuştuGelen tepkiler üzerine dün açıklama yapan Göreme Belediye Başkanı Cingil "Göreme'mizdeki bu yapılaşma yetkili kurum ve kuruluşlar, belediyemiz tarafından incelenmiş, aynı zamanda ruhsatı verilmiştir. Yalnız bu noktada hem ulusal hem de yerelde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, sanki bölgede kaçak yapılaşma varmışçasına insanlara suçlama, çamur atma gibi yapılan şeyler doğru değil.Bu yapılan yer imar planı içinde yer alıyor. Belediyemiz mimar ve mühendisleri tarafından projeler incelenerek, kurumların görüşleriyle birlikte sonuçta alınan yapı ruhsatıyla birlikte inşaat başlamıştır" diyerek inşaatın ruhsatlı olduğunu vurgulamış ve inşatın devam edeceğini söylemişti. İnşaatın kaçak olduğu iddialarını yalanlayan Cingil imar alanı içerisinde yer alan bir bölümde inşaatın yapıldığını söylemişti. Otel sahibi ise "Biz bu inşaata başlamadan önce tüm mercilerden gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvurumuzu yaptık ve inşaata başladık. Burada otel inşaatımız var. İnşaatımız doğaya kesinlikle uygundur. Yapı Denetimden, Göreme Belediyesi'nden, Tabiatı Koruma Varlıklarından, Müze Müdürlüğünden gerekli izinleri alarak, inşaata başladık.Yaklaşık 3- 5 ay içinde inşaatı tamamlanacak. Mevcut olan şikayetler var. Dün akşam başladı. Biz gerekli mercilere başvurumuzu yaptık. Suç duyurusunda bulunduk. Gerçeği yansıtmadığını kamuoyuna belirtmek istiyoruz. Herhangi bir ters durum yok" diyerek inşaatını savunmuştu. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@