LPG'Lİ Araç Kapalı Otopark Yönetmeliği 2019 İçin Sona Gelindi!

LGP'li araç kapalı otopark yönetmeliği 2019 yılında değiştirilecekti. 5 milyon araç sahibi Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik değişikliğini bekliyor!

EMLAK HABERLERİ 25.07.2019 - 08:10 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

LGP'li araç kapalı otopark yönetmeliği 2019 yılında değiştirilecekti. 5 milyon araç sahibi Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik değişikliğini bekliyor!

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ile LPG'li araçların kapalı otoparklara girmesinin önü açılacak. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon LPG'li araç sahibi bulunduğu tahmin edilirken özellikle de alışveriş merkezlerinde büyük sorun yaratan LPG'li araç yasağı için bekleyiş sürüyor. LPG'li Araçlar Kapalı Otoparka Girebilir Mi?Mevcut yasalara göre yangın ve patlama riski barındırması nedeni ile LGP'li araçların kapalı otoparka girmeleri yasak. Ancak Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'te yapılacak olan değşiklik ile bu yasağın esnetilmesi ve bazı kriterleri taşıyan araçların kapalı otoparklara girmesinin önünün açılması bekleniyor. Yapılacak olan düzenleme LPG'li araç sahipleri kadar aracına LPG taktırmak ve LPG'li araç satışı yapan firmalar tarafından da bekleniyor. Zira değişikliğin onaylanması ile LPG'li araç sayısında da muazzam bir artış yaşanması bekleniyor. LPG'li Araç Otopark Yasağı Kalktı Mı 2019?Hayır, ne yazık ki yeni yönetmelik halen yayımlanmadığı için mevcut yasak devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapalı otopark LPG sorununu çözmek için Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik üzerinde değişikliğe hazırlanırken yürütülen titiz çalışmaların sonucunda son taslak metnin hazırlandığı öğrenildi. Hem LPG li araç sahiplerinin kapalı otoparklara girmesini sağlayacak hem de gerekli güvenlik önlemlerinin alınarak vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlayacak bir düzenlemenin hayata geçirilmesi amaçlanıyor. LPG Li Araçlar AVM Otoparkı Sorunu Çözülecek! Yapılacak olan yasal düzenleme ile AVM'lere yeni bir mali yük getirilecek gibi görünüyor. Çünkü kapalı otoparklara giriş izni ancak belirli güvenlik tedbirlerinin alınmasının ardından verilecek ki bu da yüklü maliyetlerle belirli tadilatların yapılması anlamına gelecek. Bizlerde emlak365.com ailesi olarak yeni yönetmelik gelişmelerini takip ediyor olacağız. Sizlerde internet sitemiz üzerinden gelişmeleri an be an takip edebilirsiniz. 20 Milyon Kişi Gelecek Müjdeyi Bekliyor! Konu hakkında açıklama yapan Müstakil LPG’ciler Derneği kararı destekliyor Müstakil Likit Petrol Gazcıları Kit Satıcıları ve Otogaz Bayileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yavaşçı söz konusu yasal değişikliğin yaklaşık 15-20 milyon kişiyi ilgilendirdiğini söyleyerek “Bilindiği üzere Avrupa’da ve dünyanın diğer ülkelerinde LPG’li araçlar uzun yıllardır otoparklara serbestçe girebiliyor.Türkiye’nin bu konuda gerekli altyapıyı hazırlayamaması ve yasal mevzuatı düzenleyememesi mağduriyete sebep oluyordu. LPG ekosistemindeki tüm paydaşlar olarak, milyonlarca vatandaşı da yakından ilgilendiren bu konuda Türkiye’nin de gerekli adımları atmasını memnuniyetle karşılıyoruz. AVM’ler ve diğer kapalı otoparkların TSE standardına uygun teknik revizyonları yaparak LPG’li araçları kabul edebilecek standartları yakalamasını arzu ediyoruz" dedi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@