Maaşlar 2.500 Dolar İle 10 Bin Dolar Arasında Değişiyor! Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan, Slovenya Yurt Dışı İş İlanları!

Yurt dışında çalışmak isteyenlerin bu yönde arayışları sürüyor. Hangi ülkelerde Türkiye'den personel alımı yapılıyor. Hangi meslekler yurt dışında iş imkanı bulabilir? Maaşlar ne kadar olur?

Emlak İş İlanları 03.02.2022 - 23:57 03.02.2022 - 23:57 Engin Uzunoğlu

Yurt dışında çalışmak için bir imkan arayanlara yeni iş ilanı fırsatları gelmeye başladı. Özellikle Türk firmalarının yurt dışında almış ve başlamış oldukları işler ile alakalı olarak oluşan personel açıklarının kapatılması için Türkiye tercih ediliyor. gerek kalifiye gerekse de vasıfsız personel alımları yapan firmalar bu işlerle beraber yurt dışında çalışmak isteyenlere çok önemli fırsatlar sunuyorlar. 

YURT DIŞINDA ÇALIŞMAK İÇİN HANGİ MESLEKLERDE PERSONELLER ARANIYOR?

Türk firmaları tarafından yurt dışındaki işlerle alakalı personel arayışları kariyer sitelerinde görülebiliyor. Bu iş ilanları incelendiğinde hem vasızsız hem de vasıf personeller arandığı görülüyor. Firmaların faaliyet alanlarına göre aranan personellerin nitelikleri de değişiyor. İnşaatlarda çalıştırılacak vasıfsız personeller arandığı gibi inşaat mühendisi, mimar, muhasebe müdürü, teknik ofis şefi, makine mühendisi, elektrik mühendisi, makine operatörü, kalite kontrol mühendisi, uzman köprü tasarım mühendisi, teknik ressam gibi mesleklerde de alımlar yapılacak. 

MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

Yurt dışında çalışmak isteyenlerin en önemli motivasyonlarının maaş olduğu biliniyor. Bundan dolayı da maaşların ne kadar olacağı merak ediliyor. Öncelikle farklı ülkelere çalışmaya gidecek olanlara maaşları dolar üzerinden ödenecek. Bunun yanında çok sayıda masrafları da firma tarafından karşılanacak. Yurt dışında çalışarak birikim yapmak isteyenlere oldukça güzel imkanlar sunuluyor. Ancak standart bir maaş bilgisi bulunmuyor. Yapılacak iş, çalışılacak ülke, muhatap olunacak firma gibi detaylara göre maaşlar değişebiliyor. 2.500 Dolar seviyesinde başlayabilen maaşların 10 Bin Dolar noktasının üzerine çıkabileceği bildiriliyor. Bu konuda belirleyici olan personelin mesleği ve tecrübesi oluyor.

HANGİ ÜLKELERDE PERSONEL ALIMI YAPILIYOR?

Kariyer sitelerinde yayınlanan ilanlara göre çok sayıd aülkede şu anda Türk firmaları personel alımı yapıyorlar. Bu ülkelerin başında da Rusya geliyor. Ayrıca Azerbaycan, Bulgaristan, Hırvatistan, Slovenya, Slovakya, Letonya, İngiltere, Almanya, Belçika gibi ülkelerde çalışacak elemanlar da aranıyor. Bunun yanında Avrupa dışında Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan ve Mısır'da da çalışacak personel arayışı bulunuyor.

YURT DIŞI İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yurt dışında iş başvurusu yapmak isteyenler bu işlere dair genel bir başvuru yapamıyorlar.  Özel sektöre ait olan bu işlere personel yerleştirmesi bir merkez tarafından yapılmıyor. Kariyer siteleri üzerinden iş ilanlarına başvuru yapılırken firmalar uygun buldukları başvurulara geri dönüş yaparak iş görüşmesi planlıyorlar. Bu planlama neticesinde yapılan iş görüşmesinde başvuran kişi işe uygun bulunursa işe alım süreci tamamlanıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@