Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den Konutta Fahiş Fiyat Artışı Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konut fiyatlarındaki fahiş artışları takip ettiklerini ve bu yola başvuran fırsatçılara müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.

Emlak Haberleri 10.05.2022 - 22:14 10.05.2022 - 22:14 Engin Uzunoğlu

Konut kredisi desteklerinin açıklanmasının ardından konut fiyatlarındaki fahiş artışlar çokça tartışılmaya başlandı. Konut sektöründeki bazı fırsatçıların fiyatları yukarıya çektiği belirlenirken vatandaşların tepkileri oldukça yoğunlaştı. Bu durum karşısında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından bir açıklama yapıldı.

KONUT FİYAT ARTIŞI AÇIKLAMASI

Konut Finansmanı Projesi’nin amacını hatırlatan Bakan Nureddin Nebati, “Konut Finansmanı Projesi’nin asıl amacı uygun maliyetle ev sahibi olma avantajının yanında konut fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı vatandaşlarımızı korumaktır. Vatandaşlarımız konut fiyatlarındaki artışlardan etkilenmesinler diye KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarına 1 yıl boyunca konut fiyatlarını sabit tutmaları şartıyla belirli bir kaynak ayrılmıştır.” dedi.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞINA MÜSAMAHA GÖSTERİLMEYECEK

Konut sektöründeki fırsatçılara seslenen Bakan Nureddin Nebati, “Tüm çabalara karşın bazı internet sitelerinde birtakım fırsatçıların serbest piyasa ilkesiyle bağdaşmayacak şekilde konut fiyatlarında fahiş artışlar yapmalarını kapsamlı bir şekilde takip ediyoruz. Ancak vatandaşlarımız bilsinler ki konutta fahiş fiyat artışına karşı var gücümüzle çalışarak devreye soktuğumuz uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapanlara müsamaha gösterilmeyecektir. Vatandaşlarımızı mağdur etmeye kalkışanlar bunun bedeli kesinlikle ödeyeceklerdir.” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konut sektörü için çok önemli destekleri açıklamıştı. Bu kapsamda elde bulunan konutların satışı için aylık 0,99 ve 0,89 faizli konut kredisi desteği verilecek. Ayrıca yüzde 50’si satılmamış konut projeleri için 20 Milyar TL’lik bir destek paketi ayrıldı. Bir yıl boyunca konut fiyatlarını arttırmayacaklarını taahhüt eden firmalar 36 aya kadar vade ile bu kredi imkanından yararlanıp projelerini tamamlayabilecekler. 

Öte yandan küçük ölçekli müteahhitler de finansal olarak belirli şartlarda desteklenecekler. Bu kapsamda da belirli bir kaynak ayrıldığı ve bu kapsama giren müteahhitlere kullandırılabileceği bildirildi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@