Marmara Denizi Ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi İlan Edildi! Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de Yayınlandı!

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Marmara Denizi ve Adalar, “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edildi. 

Emlak Haberleri 05.11.2021 - 03:58 05.11.2021 - 03:58 Engin Uzunoğlu

Resmi Gazete'nin 5 Kasım 2021 Cuma tarihli sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Marmara Denizi ve Adalar, “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edildi. 

ADALAR, ERDEK VE MARMARA İLÇELERİ ETKİLENECEK

Yayınlanan karara göre İstanbul'un Adalar ilçesi ile Balıkesir'in Erdek ve Marmara ilçeleri sınırları içerisinde mevcut her ölçekteki plan , plan kararları ve projeler konusunda ilgili KHK hükümlerine göre değerlendirme yapılıncaya kadar herhangi bir uygulama gerçekleştirilemeyecek. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI YETKİLENDİRİLDİ

Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde ilgili mevzuat hükümlerine göre çevrenin araştırılması, korunması ve izlenmesine dair uygulanacak usul ve esaslar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanarak onaylanacak. Bölgedeki faaliyetlere dair tedbirlerin alınması, bu tedbirlerin kontrol edilmesi ve izlenmesi noktasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili olacak. 

marmara denizi ve adalar kararı

İNŞAATLARA DEVAM ŞARTI BELLİ OLDU

Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde alınan kararın yürürlüğe girmesinden önce onaylı planlara ve mevzuata uygun bir şekilde ruhsatı alınmış olan ve inşaatı su basman seviyesinde tamamlanan yapıların inşaatlarına devam edilecek. 

Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde atık su deşarjları debisine bakılmaksızın deşarj standartları oluşturulduktan sonra yapılacak. 

ASKERİ BÖLGELERDEKİ FAALİYETLER MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NIN KONTROLÜNDE OLACAK

Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde harekat eğitim sahaları ile askeri bölgelerdeki her türlü faaliyetler Milli Savunma Bakanlığı'nın kontrolünde yapılacak.

Çevre ve Şehirclik Bakanı Murat Kurum, TBMM'de yaptığı açıklamada Marmara Denizi'nde geçen yıl ortaya çıkan ve Mayıs – Haziran döneminde denizi tamamen esaret altına alan müsilaj sorununa dair eylem planı içerisinde Marmara Denizi'nin Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edileceğini söylemişti. Bu karar uygulama sokuldu ve Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla da yürürlüğe girdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@