Marmaray'ı şimdiye kadar kaç kişi kullandı, günde kaç yolcu taşıyor? Bakan Karaismailoğlu açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Marmaray'dan şimdiye kadar geçen yolcu sayısını ve günde kaç sefer yaptığına dair bilgileri açıkladı.

Emlak Haberleri 22.05.2022 - 19:46 22.05.2022 - 19:46 Büşra Uluşen

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yaparak, Marmaray'ın İstanbul için önemine vurgu yaptı ve hizmete açıldığı günden bu yana seyahat eden yolcu sayısını açıkladı. 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete giren Marmaray'ın açılmasıyla, 76,3 kilometrelik Gebze - Halkalı hattında seyahat süresinin 108 dakikaya indiğini de vurguladı. 

Marmaray ile kaç kişi seyahat etti?

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, İstanbul'da kent için ulaşıma rahat bir nefes aldıran Marmaray'ın, Gebze'den Halkalı'ya kesintisiz ulaşım sağladığına değinerek, 4 dakika içerisinde Asya ile Avrupa kıtaları arasında geçiş imkanı sağlandığına dikkat çekti. 

Marmaray'a yolcu talebinin her geçen gün arttığını söyleyen Karaismailoğlu, Marmaray'ın hizmete açıldığı 2013 yılından bugüne kadar 700 milyon kişi tarafından kullanıldığını ve toplam 28 milyon kilometre yol gittiğini belirtti. Veriler doğrultusunda Marmaray, dünyanın çevresinde 700 tur atmış oldu. 

Binlerce araç sahibinin Marmaray'ı tercih etmesiyle, binlerce ton zehirli gazın çevreye salımının engellediğini belirterek, Marmaray'ı tercih edenlerin diğer ulaşım araçlarını kullananlara göre ortalama bir saat zaman tasarrufu sağladığını ifade etti. 

Marmaray günde kaç sefer yapıyor, ?

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 1 Nisan 2022'de 648 bin kişiyle yolcu taşıma rekorunun kırıldığını, 2022'de günde ortalama 505 bin yolcu sayısına ulaşıldığını açıkladı. Gebze - Halkalı arasında günde 289 sefer düzenlendiğini söyleyen Karaismailoğlu, Marmaray'da seferlerin 06.00 - 23.00 saatlerinde yapıldığını, Gebze, Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında yüksek hızlı tren ve ana hat trenlerinde, Yenikapı, Sirkeci, Ayrılık Çeşmesi, Üsküdar ve Söğütlüçeşme gibi yolcu yoğunluğunun yüksek olduğu istasyonlarda da metrobüs, şehir hatları vapurları ve tramvaya bağlantısının olduğunu söyledi. 

2013 yılında açılan Marmaray'ın günde 289 sefer gerçekleştiriyor ve şimdiye kadar tam 700 milyon yolcu taşıdı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@