Merkez Bankası Faiz İndirimi Kararı Sonrası Konut Kredisi Faiz Oranları 0.98 Olacak Mı?

Merkez Bankası faiz oranı beklentilerin de üzerinde büyük bir oranda düştü. Konut kredisi faiz oranları yüzde 1 altına düşecek mi? 425 baz puan ne demek?

EMLAK HABERLERİ 25.07.2019 - 14:20 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Merkez Bankası faiz oranı beklentilerin de üzerinde büyük bir oranda düştü. Konut kredisi faiz oranları yüzde 1 altına düşecek mi? 425 baz puan ne demek?

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı.Ekonomistler en yüksek 400 baz puan faiz indirimi beklerken Merkez Bankası tüm beklentileri aşarken rekor bir indirim yaptı ve kredi faizlerini 425 baz puan düşürdü.425 Baz Puan Ne Demek, Kredi Faizleri Ne Kadar Düşecek?Her 100 baz puan 1 kredi faiz puanı anlamına gelirken 425 baz puan 4,25 kredi faiz oranı indirimi anlamına geliyor.Yapılan indirimin ardından Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 24 seviyesinden yüzde 19,75 seviyesine çekilmiş oldu.Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Olur?Yapılan açıklamanın ardından herkes 425 baz puan faiz indirimi ne demek sorusunun yanıtını aramaya başladı.Merkez Bankası tarafından yapılan indirimin ardından bankaların kredi maliyetleri yüzde 4,25 azalmış oldu.425 baz puan 4,25 faiz oranı anlamına gelirken bu da en düşük konut kredisi faiz oranı olan yüzde 1,49 faiz oranı ile hesaplandığında en düşük faiz oranının yüzde 1,06 seviyesine gerilemesi anlamına geliyor.Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 0,98 Seviyesine Gerileyecek Mi?Bankaların faiz oranları için düşüş eğilimi beklenmeye başlarken gözler 0,98 konut kredisi müjdesi için gelecek habere çevrildi.Bankalar için açıklanan oran maliyet açısından düşüş anlamına gelirken nihai bir kesinliği bulunmuyor. Yani Merkez Bankası tarafından yapılan indirimin bankalar için uygulama zorunluluğu bulunmuyor.Bankalar kar güden ticari işletmeler olduğu için belirlenen bu oran çerçevesinde kendi kredi faiz oranları listelerini belirleme hakları bulunuyor. Ancak uzun süredir yüksek olan kredi faiz oranları nedeni ile vatandaşın beklemede kalmaya zorlanması nedeni ile faizlerin gerilemesi ile büyük bir talep patlaması yaşanması bekleniyor.Yaşanacak olan bu talep patlaması ile oluşacak büyük kredi pastasından en büyük payı almak için bankalar arasında başlayacak olan kıyasıya yarış nedeni ile faiz oranların da rekabete bağlı olarak ta gerileme yaşayacak gibi görünüyor.Ev almak isteyen kişiler için uygun dönem başlarken faiz oranlarının gerilemesi ile konut satış rakamlarının artması ve ev almak için uzun süredir beklemede kalan kişilerin alım için harekete geçeceğine kesin gözü ile bakılıyor.Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan gelişmeleri, yapılan indirimleri ve kampanya haberlerini takip etmek için uygulamalarımızı indirebilirsiniz…İnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@