Metaverse Dünyasında Yeni Emlak Piyasası! Doğru Dijital Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Metaverse denilen dijital alemde artık emlak piyasası oluşmaya başladı. Metaverse üzerinden arsa nasıl alınır? Metaverse nedir, hangi risklerde bu piyasada emlak yatırımı yapılabilir?

Emlak Haberleri 29.12.2021 - 19:49 29.12.2021 - 19:49 Engin Uzunoğlu

Dijital dünyada Metaverse çılgınlığı yaşanmaya devam ediyor. Bu yeni dünyanın ne olduğuna dair araştırmalar yoğunlaşsa da herkes geleceğin metaverse aleminde döneceği konusunda hemfikir oldu. Peki metaverse nedir, insanlara ne vaat ediyor?

METAVERSE ARSALAR İLGİ ÇEKİYOR

Metaverse mantıken yaşanan dünyaya paralel olarak bir başika dijital evren anlamına geliyor. Arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, 3 boyutlu avatarlar, video ve diğer iletişim araçları ile bu yeni sanal dünya ilerleyen süreçte iş hayatının eğlencenin, sosyalleşmenin ana merkezi haline gelecek. 

Daha şimdiden Metaverse aleminde büyük bir rekabet başladı. Fornite, Minecraft ve Roblox gibi oyun firmaları Metaverse dünyasında söz sahibi olmak için büyük bir rekabet içerisine girdiler. 

2.000 DOLAR ÖDEDİ 40 BİN DOLARA ÇIKTI

Bundan üç yıl önce metaverse alemine ilgi duyan Logan Welbaum 2021 yılının başlarında en büyük 3 boyutlu sanal gerçeklik platformu olan Decentraland'den bir arsa satın aldı. Welbaum o arsa için 2.000 doların altında bir ücret ödedi. Komşu parsellerin fiyatlarına göre ise arsanın fiyatı şu anda 40 bin doların üzerine çıktı. Kısa bir süre içerisinde metaverse arsa yatırımı ile parasını katlamayı başardı. 

Aralık ayında 100 milyon dolarlık sanal emlak satışı gerçekleştirildiği bildirildi. En yüksek değerli emlak satışı ise 4,3 milyon dolar oldu. kanadalı yatırım şirketi tokens ise gerçek hayatta 1,5 basketbol sahasına denk gelen bir arsayı satın aldığını duyurmuştu.

DOĞRU METAVERSE ARSA NASIL ALINIR?

Metaverse dünyasında arsa satın almak isteyenler nasıl hareket etmeleri gerektiğini merak ediyorlar. Welbaum doğru arsa yatırımı için ipuçlarını da açıkladı. Öncelikle Decentraland'in pazar yeri alanında trafiğin yoğun olduğu bölgelerde arsa alınmalı. Welbaum metaverse arsa satın alırken trafiğin yoğun olduğu bölgelerde olmalarına büyük bir önem veriyor. Sisteme göre arsaya ne kadar çok insan gelirse değeri de o kadar artıyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@