Mevduat Faizleri Düşmeden, Konut Yatırımı Yeniden Cazip Hale Gelemez!

Bankaların mevduat faiz oranları her geçen gün yükselmeye devam ederken yaşanan bu yükseliş konut satışlarını da olumsuz etkiliyor.

YATIRIM REHBERİ 05.08.2018 - 13:00 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Bankaların mevduat faiz oranları her geçen gün yükselmeye devam ederken yaşanan bu yükseliş konut satışlarını da olumsuz etkiliyor.

Çünkü konut satın almak yerine artık insanlar paralarını mevduat faizine yatırmayı tercih ediyor. Konu hakkında açıklamada bulunan Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Çelik konut yatırımını yeniden cazip hale getirmek için mutlaka faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini söyledi. Mevduat Faizleri % 20 Sınırına YaklaştıÖzel bir televizyon kanalında yapılan yayına katılan Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Çelik mevduat faiz oranlarının yüzde 20 sınırına dayandığı günümüzde kimsenin konut yatırımını tercih etmeyeceğini iddia etti. İnşaat sektörünün son günlerde büyük bir durgunluk yaşadığını söyleyen Çelik "Gayrimenkul’de işler durgunlaşınca iş yaptığımız birçok sektör krize girdi. Bu şirketlerin yeniden canlanması için de konut sektörü harekete geçirilmeli. Konut kredi faizlerini geçici olarak yüzde 1’in altına indiren adımlar yerine çok daha kalıcı adımlar atılmalı.Örneğin, yıllık konut kredisi faizinin 8-9 puan düşürülmesi ve aradaki farkın devlet tarafından karşılanması düşünülebilir." dedi. İnşaat sektörünün geleceği için konut kredisi sistemi mutlaka düzeltilirken yine buna ek olarak mevduat faiz oranları düşürülerek konut yatırımının yeniden cazip hale getirilmesi gerekiyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@