Milyonlarca ev sahibi için son 2 gün! Değer artış kazancı vergisi nedir?

Milyonlarca ev sahibinin değer artış kazancını ödemesi bu ayın sonunda sona eriyor. Ev sahipleri değer artış kazancı vergisinin 2. taksit ödemesini 31 Temmuz’a kadar yapmaları gerekiyor.

EMLAK HABERLERİ 30.07.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Milyonlarca ev sahibinin değer artış kazancını ödemesi bu ayın sonunda sona eriyor. Ev sahipleri değer artış kazancı vergisinin 2. taksit ödemesini 31 Temmuz’a kadar yapmaları gerekiyor.

Milyonlarca ev sahibi yılda iki taksit şeklinde ödedikleri kira ve değer değer artış kazancı vergisinin 2. taksit ödemelerini 31 Temmuz’a kadar yapmaları gerekiyor.  Evini kiraya veren ev sahipleri ya da evini satan kimselerin kazandığı gelir artış vergisini bu ayın sonuna kadar ödemeleri bekleniyor.1 Temmuz tarihi itibariyle başlayan kira ve değer artış kazancı vergisi ikinci taksit ödemeleri 31 Temmuz 2019 tarihinde sona eriyor. B u tarihe kadar eğer mükellefler beyan vermezler veya ödemelerini yapmadıkları takdirde yüksek faizli cezalar ile karşılacak.2018 yılı içerisinde evini kiraya veren ve 3 bin 800 liradan fazla gelir elde edenler kira gelir vergilerini ödemeleri bekleniyor. 3 bin 800 TL altında kalan mükellefler ise bu vergiden muaf tutuluyor.DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ NEDİR?Ayrıca taşınmazını 2018 yılı içerisinde satanlar değer artış kazancı vergisi ödemekle mükellef tutuluyor.  Peki, değer artış kazancı vergisi nedir?Gerçek kişilerin bir bedel karşılığı edindikleri gayrimenkullerin satın alınma tarihinden başlayarak 5 yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artışı kazancı olarak gelir vergisine tabidir.Gayrimenkulünüzü 5 yıllık süre içerisinde aldınız ve sattıysanız ve sattığınız bedel alım bedelinden fazla ise gelirin beyan edilip edilmeyeceği istisna haddinin altında kalıp kalmadığına göre değişir. İstisna haddini aşan tutarda gelir elde edilmesi halinde yıllık beyanname verilecektir.Gayrimenkullerin elden çıkarılmasından doğan kazancın tespitinde alış bedeli ile satış bedeli arasındaki farkın 2018 yılı için 12.000 Türk Lirası gelir vergisinden müstesnadır.  Yani indirilecek giderler indirildikten ve yıllar bazında ÜFE’ye göre endeksleme yapıldıktan sonra kalan fark 12.000 TL üzerinde beyanname verilmesi ve vadesi içerisinde vergi ödemesi yapılması gerekmektedir.  Bu durumda, satışın yapıldığı yılı takip eden yılın Mart ayının başından yirmi beşinci günü akşamına kadar yıllık beyanname ile beyan edilip, Gelir Vergisi Kanunu’nda belirtilen oranlar üzerinden gelir vergisi hesaplanarak, Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 eşit taksitle ödeme yapılacaktır.VERGİLER NEREYE ÖDENECEK?Kira gelir vergisi ve değer artış kazancı vergisi  vergi dairelerine ödenecek.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@