Miras Kalan Arsa Kat Karşılığı Müteahhide Verilirse Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Miras kalan arsanın müteahhide verilmesi durumunda mirasçılar arasında mal paylaşımının nasıl olabileceği merak ediliyor. Miras kalan arsa kat karşılığı müteahhide verilirse mal paylaşımı nasıl olur?

Emlak Haberleri 02.01.2022 - 20:00 02.01.2022 - 20:00 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkul hukuku ile merak edilen soruların başında miras paylaşımları geliyor. Bir babanın vefat etmesiyle beraber özel bir vasiyetname yoksa sahip olunan gayrimenkuller çocuklara ve varsa eşe kalmaktadır. Böyle bir durumda da eşit paylaşım yapmak oldukça zorlaşmaktadır. Hatta bu miras kalan gayrimenkullerin paylaştırılması sorunundan dolayı kardeşler arasında büyük sorunlar çıkmakta ve bunun sonucunda da kötü olaylar yaşanabilmektedir. Peki miras kalan gayrimenkuller nasıl paylaştırılır?

MİRAS KALAN GAYRİMENKULLERİN PAYLAŞIMI NASIL OLUR?

Mira skalan bir gayrimenkulün nasıl paylaştırılacağı konusu gayrimenkul ve miras hukuku tarafından açık şekilde belirlenmiştir. Mirasçılar miras payları oranında miras kalan gayrimenkullerde hak sahibi olurlar. Ancak mesele gayrimenkul olduğu için bir otomotik ortaklık oluşmaktadır. Bu da anlaşmazlığa sebebiyet vermektedir. Bir gayrimenkul mirasçılar arasında paylaştırılamıyorsa satılarak parasının miras payları oranında dağıtılması mahkemelerin son kararı olabilmektedir.

MİRAS KALAN ARSA MÜTEAHHİDE VERİLİRSE YAPILAN EVLER NASIL PAYLAŞTIRILIR?

Türkiye'de ev yapımında inşaat sektöründe uygulanan tarzlardan birisi de kat karşılığı ev yapımıdır. Müteahhitler bir arsayı mal sahibinden kat karşılığı olarak alıp ev inşa etmekte ve anlaşılan oran üzerinden arsa sahibine evler vermektedir. İşte miras kalan bir arsanın müteahhide verilmesi durumunda mal paylaşımı sorunu çıkmaktadır. Müteahhit tarafından verilecek olan evler aynı niteliklere sahip ve eşit bir şekilde paylaştırılabiliyorsa sorun yaşanmamaktadır. Ancak eşit paylaşıma imkan verilmiyorsa o zaman mal paylaşımı tıkanmaktadır.

Örneğin babanın 5 çocuğuna miras olarak bıraktığı bir arsayı kat karşılığı alan müteahhit buna karşılık 6 ev vermeyi taahhüt etmektedir. Ancak 5 çocuk 6 evi paylaşamamaktadırlar. Aynı nitelikte olan 6 ev için uygulanması gereken sistem ise hukuken bellidir. Mirasçılar hak sahipleri olarak birer adet ev alırlar. Kalan son ev ise satılşarak paraya çevrilir ve kardeşler arasında eşit olarak paylaştırılır. ANcak bunun için tüm mirasçıların onay vermesi gerekir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@