Miras Yoluyla Birden Fazla Kişiye Tapu Devri Yapılan Müşterek Arazi Nasıl Satılır?

Miras yoluyla tapu devri hakkında detaylar araştırılıyor. Bir arazi miras yoluyla birden fazla kişiye devredilirse arazinin satışı nasıl yapılır?

Emlak Haberleri 12.04.2022 - 02:07 12.04.2022 - 02:07 Engin Uzunoğlu

Miras konuları her dönem büyük bir ilgi çekmiştir. Arazilerin miras yoluyla devri ve ardından gelişen olaylar sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Miras klaması ile genellikle kardeşler babalarının arazilerinde müşterek mülkiyete sahip oluyorlar. Bu müşterek tapuların ne şekilde değerlendirileceği ise kardeşler arasında uzun yıllar süren meseleler doğurabiliyor hatta kardeşler sadece bu yüzden ilişkilerini sonlandırabiliyorlar.Kardeşi kardeşe düşüren müştyerek tapulu araziler nasıl satılabilir? 

MÜŞTEREK TAPULU ARAZİLER NASIL SATILIR?

Müşterek bir tapuya sahip arazinin nasıl satılabileceği merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu konuda farklı hukuki uygulamalar bulunabiliyor. Öncelikle tapu üzerinde hisse sahipleri hisselerini satabiliyorlar. Ancak hisse sahipleri hisselerini satmak isterlerse diğer hissedarların önalım hakkı bulunmaktadır. Öncelikle hisse satışı diğer hissedarlara teklif edilmelidir. Bu teklif neticesinde hissedarlar arasında satış gerçekleşmezse o zaman hissesini satmak isteyen kişi üçüncü şahıslara bu satışı yapabiliyorlar. Lakin kimse kolay kolay hisseli bir araziye para ödeyerek ortak olmak istememektedir. 

Müşterek tapunun satışında bir başka yol ise tüm hissedarların anlaşarak araziyi komple satmalarıdır. Bu yol seçilecekse tüm hissedarlar buna onay vermelidir. Bir hissedar bu satışa karşı çıkarsa arazinin tamamının satışı gerçekleşmeyecektir. Böyle bir durumda ise konu mahkemeye taşınabilmektedir. Mahkemeye taşındığında ise taraflar ya al ya sat yapabilmektedirler. Bu işlemin ardından da arazideki müştereklik sona ermektedir. 

Müşterek arazinin satılmasının bir yolu da yaşanan anlaşmazlığın giderilmesi için mahkemeye başvurulmasıdır. Bu durumda mahkeme arazinin satışını icra daireleri aracılığıyla sağlayıp elde edilen geliri hisse payları oranında hissedarlara dağıtmaktadır. Ancak bu şekilde yapılan satışlar değerin altında olabiliyor ve bundan dolayı da tavsiye edilmiyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@