Mirasçılar Tapu İntikalini Yapmazsa Ne Olur?

Miras kalan bir gayrimenkulün tapusunun mirasçılara intikal ettirilmesi işlemi yapılmazsa ne olur? Tapuda miras intikalinin yapılmamasının cezası var mı?

Emlak Haberleri 10.02.2022 - 23:59 14.02.2022 - 13:27 Engin Uzunoğlu

Bir gayrimenkulün sahibinin vefat etmesi durumunda vefat eden kişinin mirasçıları miras payları oranında o gayrimenkul üzerinde hak sahibi olurlar. Ancak bu hakkında tapu kayıtlarına işlenmesi yani mirasın intikal işleminin yapılması gerekmektedir. Bu işlem yapılmadan mirasçılar o gayrimenkulün tam anlamıyla sahibi olmazlar. Peki miras kalan bir gayrimenkulün tapu intikali yapılmazsa ne olur?

TAPU İNTİKALİ YAPILMAZSA NE OLUR?

Miras yoluyla devredilecek olan gayrimenkulün tapu kayıtlarında işlenmesi yani intikal işlemi oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bir gayrimenkulün sahibi vefat etmişse intikal işlemi vefat olayının ardından yapılmaktadır. İntikal işlemi için mirasçılara kanunen belirli bir süre verilmemektedir.  Mirasçılar, murisin ölümünden sonra istenilen zamanda tapu intikali yaptırabilirler. 

TAPU İNTİKALİ İÇİN GERKELİ BELGELER NELERDİR?

Ölen kişinin tapulu olan gayrimenkullerinin mirasçılarına tescil edilmesi işlemine tapu intikali adı verilmektedir. Tapu müdürlüklerinde yapılabilen bu işlem için şu belgeler hazır edilmelidir:

- Veraset belgesi

-İntikal edilecek olan gayrimenkulün tapu senedi 
-Tapu senedi yoksa parsel numarasını gösteren herhangi bir belge  
-Miras intikali bir ev için yapılacaksa sigorta belgeleri
-İntikal talebi yapan mirasçıların ve avukatın kimlik belgesi veya fotokopisi 
-Miras intikali avukat aracılığı ile yapılacaksa mirasçıların avukata verdikleri vekalet belgesi

İNTİKAL İÇİN TÜM MİRASÇILAR GEREKLİ MİDİR?

Bir gayrimenkul miras yoluyla birden fazla kişiye intikal edecekse mirasçıların tamamının tapu müdürlüğüne gelmesi zorunlu değildir. Bir mirasçının talebi ile iştirak halinde intikal yapılabilmektedir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@