Murat Kurum İmar Barışı ile Elde Edilen Kaynağın Nasıl Değerlendirildiğini Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu bir açıklama ile İmar Barışı programı kapsamında elde edilen kaynağın kullanım alanlarına dair bilgi verdi.

Emlak Haberleri 12.11.2019 - 21:02 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu bir açıklama ile İmar Barışı programı kapsamında elde edilen kaynağın kullanım alanlarına dair bilgi verdi. Bakan Kurum'un açıklamalarının detaylarını haberimizde aktarıyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum gün içerisinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bir sunum yaptı. TBMM'de yapılan sunum kapsamında bakanlığın merak edilen konularına açıklamalarda bulunan Bakan Kurum konuşmasında ayrıca Çevre Bakanlığı'nın bundan sonraki süreçlerde atacağı adımları değerlendirdi. Bu çerçevede imar barışı programını ele alan Çevre Bakanı Kurum'un açıklamalarının detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. İMAR BARIŞI İLE ELDE EDİLEN KAYNAĞIN KULLANIM ALANLARIÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imar barışına ilişkin konuşmasında elde edilen kaynak tutarının 23 milyar 954 milyon TL olduğunu duyurdu. Elde edilen bu gelirin 2 milyar TL'lik kısmının Kentsel Dönüşüm Proje özel hesabına aktarıldığını ifade etti. Elde edilen gelirin kalan kısmının nasıl kullanılacağına ve hangi planlar için değerlendirileceğine ilişkin de bilgiler veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un konuşması şu yönde;"Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'nda yer alan 65 bin konutun yapımı planlanmaktadır. Bu çerçevede İstanbul Gaziosmanpaşa, Esenler, Üsküdar, Kartal, Kağıthane, Ankara Mamak, Altındağ, Burdur ve Erzurum'da başlattığımız kentsel dönüşüm projeleri de bu projeden kaynak alacak projeleridir. Diğer kentsel dönüşüm projeleriyle alakalı İmar Barışı'nın dışında da Hazine ve Maliye Bakanlığıyla ilgili ve yurt dışından finans destekleri alınmaktadır."Murat Kurum yapmış olduğu sunumda ayrıca Kanal İstanbul projesi ile TOKİ'nin 2020 yılı için hayata geçirmeyi planladığı ikinci 50 binlik sosyal konut projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@