Müteahhitler Kötü Haberi Verdi: Arsa ve Demir Fiyatları Yükseldi, Konut Fiyatlarına Zam Kapıda!

Arsa ve demir fiyatları rekor üzerine rekor kırarken konut fiyatları ne olur? sorusuna müteahhitlerden yanıt geldi! Ev fiyatlarına zam var mı, düşecek mi, ne zaman düşer?

Emlak Haberleri 03.10.2021 - 08:49 03.10.2021 - 09:19 Gülcan Özer

Özellikle de pandemi döneminde dağıtılan ucuz kredilerle yükselişe geçen konut fiyatları rekor üzerine rekor kırmıştı. Tüm dünyada koronavirüs salgınında yaşanan tedarik ve üretim sorunları nedeniyle konut fiyatları yükselirken Türkiye dünyada konut fiyatlarının en çok zamlandığı ülke olarak öne çıkmıştı. 

Özellikle İzmir konut fiyatlarına zam yarışında dünya sıralamasında ilk sırayı alarak dikkat çekerken müteahhitlerden yeni zam açıklaması geldi. Müteahhitlerin greve gitmesine neden olan çimento fiyatları e demir fiyatlarına gelen zamlar sonrasında yeni konut projelerinin de fiyatlarının artacağı açıklandı. 

DEMİR VE ÇİMENTO FİYATLARI ZAM REKORU KIRDI, KONUTA ZAM GELİYOR!

Konu hakkında Milliyet Gazetesi yazarı Duygu Erdoğan'a açıklama yapan Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık konut fiyatlarına zam geleceğini belirterek demir fiyatları başta olmak üzere inşaat sektöründe büyük bir maliyet artışı yaşandığını dile getirdi. 

Akbalık inşaat maliyetlerinin yukarı yönlü tetiklendiğini belirterek "Temmuz 2020’de 3 bin liraya alınan demir Mayıs 2021’de 7 bin 600 liraya yükseldi. Buna arsa fiyatları da eklenince konut fiyatları artma eğilimine girdi.

Sektördeki maliyet artışları henüz tam anlamıyla konut fiyatlarına yansımış değil. Bugünün koşullarında örneğin bizim Büyükyalı projemizi hayata geçirmeye kalksak maliyetler iki kat daha pahalı. Malzemelerdeki yükselişin konut fiyatlarına yansıması kaçınılmaz” diyerek konut fiyatlarına zam uyarısında bulundu. 

konut fiyatları ne olur-1

EV FİYATLARI DÜŞER Mİ, 2022 KONUT FİYATLARI NE OLUR?

Konut sektöründe şu anda büyük bir arz talep krizi yaşanırken yoğun talebi karşılamayan konut üretimi de ev fiyatlarının artmasına neden oldu. Müteahhitler çimento, demir ve arsa fiyatları başta olmak üzere üretimde yaşanan yoğun zamlar nedeni ile üretime ara verirken bu da konut fiyatlarını arttırdı. 

Türkiye'nin son dönemde Suriye ve Afganistan başta olmak üzere Arap ülkelerinden yoğun göç alması, kentsel dönüşüm projeleri ile yıkılan binalarda oturan kişilerin yeni ev arayışına geçmesi, pandemi nedeni ile kapatılan okullarda yüz yüze eğitime geçilmesi ile başlayan öğrencilerin kiralık ev talepleri gibi nedenlerle konuta talep artarken arzın yetersiz kalması fiyatları yukarı çekti. 2022 senesinde de ev fiyatlarında artışın devam edeceği belirtiliyor...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@