Müteahhitler Merak Edilen Soruları Yanıtladı: Konut Fiyatları Neden Zamlandı, 2022'de Ev Fiyatları Ne Olur?

Konut fiyatlarında yaşanan artış büyük bir hızla devam ederken müteahihtler merak edilen soruları yanıtladı. Konut fiyatları neden bu kadar yükseldi, ne zaman düşer, düşecek mi, 2022 de ne olur?

Emlak Haberleri 03.11.2021 - 09:29 03.11.2021 - 09:30 Gülcan Özer

Ev fiyatlarında yaşanan baş döndürücü yükseliş tüm hızı ile devam ederken devlet bankaları tarafından konut kredisi faiz oranlarına yapılan indirim sonrası fiyatlarda yeniden yukarı yönlü hareketlilik başlamıştı. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar fiyat indirimi beklentisi ile taleplerini ertelerken müteahhitler gayrimenkul sektörünün en çok merak edilen 2 sorusunu yanıtladı. Ev fiyatları neden bu kadar yükseldi, 2022'de yön ne olur?

2022'DE EV FİYATLARI NE OLUR, KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER, DAHA YÜKSELİR Mİ?

Konut fiyatlarında yaşanan yükselişin süreceğini dile getiren Avrasya Uluslararası İnşaat A.Ş  Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sesli "Demir, çimento, kereste gibi ana imalat ürünleri ve diğer tüm inşaat malzemelerinde  fiyat artışları olmuşken, gayrimenkuldeki fiyatların stabil olmasını beklemek aşırı iyimserlik olur. Fiyat artışlarının devam edeceğini düşünüyoruz" diyerek konut fiyatlarındaki artışın devam edeceğini öngördü.

konut fiyatları neden yükseliyor

İnşaat sektöründe arzın azaldığını belirten Sesli gayrimenkul danışmanlarının hem kiralık hem de satılık ev bulmakta zorlandıklarını belirterek azalan konutun fiyatları da yukarı yönlü çektiğini söyledi. Konut kredisi faiz oranlarının kamu bankaları tarafından yapılan faiz indirimine rağmen yüksek seviyede olduğunu belirten Ali Sesli uygun faiz oranlarından bahsedilmesi için rakamların yüzde 1 altına çekilmesi gerektiğini söyledi. Konut kredisi faiz oranları rakamlarında yapılan küçük indirime rağmen konut fiyatlarında yüzde 10 artış yaşanmıştı.

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, EVLER NEDEN BU KADAR PAHALI?

Gayrimenkul sektöründe yaşanan son gelişmeleri  değerlendiren Avrasya Uluslararası İnşaat A.Ş  Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sesli konut fiyatlarında yaşanan yükselişin nedenlerini de açıkladı. Son dönemde demir ve çimento fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş ile inşaat maliyet endeksi rakamları da rekor seviyelere ulaşmıştı. 

konut fiyatları 2022 de ne olur

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Sesli konut fiyatlarında yaşanan artışın pek çok nedeni olduğunu belirterek bu nedenleri şu şekilde sıraladı; 

Gayrimenkul sektöründe konut stokunun azalması, 

2018 senesi itibari ile yeni konut yatırımlarının azalması ve çok sayıda yeni konut projesinin rafa kaldırılması, 

İnşaat maliyet endeksi rakamlarında yaşanan hızlı yükseliş, 

Demir, çimento, kereste gibi ana imalat ürünleri ve diğer tüm inşaat malzemelerinde  fiyat artışları, 

İnşaat sektöründe arzın azalması, 

Yoğun göç nedeni ile konuta talebin artması. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@