Müteahhitler Ocak 2022 İnşaat Sektörü Analizi Raporunu Yayımladı!

Türkiye Müteahhitler Birliği TMB "Yeni Yıl, Bildik Endişeler: Salgın Belirsizliği ve Yüksek Enflasyon" başlığı ile hazırlanan inşaat sektörünün Ocak ayı beklentilerini içeren raporunu yayımladı.

Emlak Haberleri 17.01.2022 - 07:13 17.01.2022 - 07:22 Gülcan Özer

Koronavirüs salgınında ortaya çıkan yeni varyantlar nedeni ile oluşan belirsizlik ve yüksek enflasyon ortamından en olumsuz etkilenen sektörlerin başında inşaat sektörü yer alıyor. Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün 2022 yılının Ocak ayına ilişkin beklentilerine ve durum değerlendirmelerine yer verilen Ocak 2022 İnşaat Sektörü Analizi Raporu yayımlandı. 

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından hazırlanan ve inşaat sektörünün yönünü göstermesi açısından büyük öneme sahip olan rapor "Yeni Yıl, Bildik Endişeler: Salgın Belirsizliği ve Yüksek Enflasyon" başlığı ile kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda geride kalan 2021 senesinde yaşanan olumsuzluklara rağmen inşaat sektörünün sınırlı bir büyüme yaşadığı, üçüncü çeyrek itibari ile ise çok sert ve keskin bir daralma yaşandığına dikkat çekildi. 

FİYAT FARKI KARARNAMESİ TASLAĞI MÜTEAHHİTLERİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI! 

İnşaat sektörü 2021 senesinde en çok yükselen demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere zam yağmuru ile adeta alev alana inşaat maliyet endeksi ile mücadele etmek zorunda kalmıştı. Yükselen maliyetler nedeni ile devam eden işlerde nerede ise her gün zam gelmesi ile mağdur duruma düşen müteahhitler hükümetten fiyat farkı kararnamesi çıkartılmasını istemişti. 

AK Parti tarafından hazırlanan son kanun teklifi içerisine fiyat farkı kararnamesi taslağı da eklenmiş ancak tarih sınırlaması getirilmişti. Konuya raporda değinen Türkiye Müteahhitler Birliği "Rapor yayıma hazırlanırken 4 Ocak 2022'de TBMM'ye sunulan ve firmalara sadece Temmuz 2021-Ocak 2022 dönemi için fiyat farkı ödemesi ile tasfiye yerine devri hakkı içeren kanun tasarısı ise yürürlüğe girmesi halinde beklentileri karşılamaktan uzak bulunmuş olup, sorunun çözümü için büyük bir beklenti içinde olan sektör üzerinde hayal kırıklığı yaratmıştır" ifadelerine yer verildi. 

inşaat sektörü 2022 beklentileri

SIFIR KONUT SATIŞI İÇİN DESTEK TALEBİ GELDİ! 

Konut satışlarına da yer verilen raporda konut talebinin ihtiyacı olan kişilerden çok yatırımcılar olduğu belirtilirek orta ve dar gelirli kişilerin konut alımını kolaylaştıracak yeni ve uzun vadeli stratejiler geliştirilmesi gerektiği belirtildi. Özellikle de sıfır konut satışını arttıracak yeni tedbirler alınması gerektiği belirtilen raporda vatandaşın yükselen döviz kuru nedeni ile bekle gör sürecine geçtiği ve alım talebini zorunlu olarak ertelediği belirtildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@