Müteahhitler ve Kontrol Mühendisleri Arasında "Ekstra İş" Kıyağı ve Rüşvet İddiaları!

Müteahhitler aldıkları işlerden ortaya çıkan fiyat farkı nedeni ile büyük zararlar etmeye başlayınca devreye kontrol mühendisleri ve rüşvet iddiaları girdi! Yenişafak yazarı Hayrettin Karaman kendisine gönderilen bir mektubu yayımlayarak o mektuba yanıt verdi.

EMLAK HABERLERİ 01.08.2019 - 08:40 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Müteahhitler aldıkları işlerden ortaya çıkan fiyat farkı nedeni ile büyük zararlar etmeye başlayınca devreye kontrol mühendisleri ve rüşvet iddiaları girdi!

Yenişafak yazarı Hayrettin Karaman kendisine gönderilen bir mektubu yayımlayarak o mektuba yanıt verdi. Müteahhitler Hakkında Rüşvet İddiası! Karaman kendisine gönderilen mektupta ortaya atılan rüşvet iddialarına son derece sert tepki göstererek "Kontrol mühendisine, ekstra işi kabul ettirmek ve ihaleye dahil etmek için rapor versin diye bir menfaat sağlamak rüşvettir.Mühendis devletten işinin ve emeğinin karşılığı olarak maaşını alıyor, bu ekstra iş gerekli ise rüşvet almadan rapor vermeye mecburdur" ifadesini kullanarak son derece sert bir açıklamada bulundu. İhale alan müteahhitlerin artık zarar ettiğini belirten bir vatandaşın ihbar mektubunda bu zararı en aza indirmek için artık sık sık ek iş çıkardıkları iddia edildi. Müteahhit olmak için girişimlerde bulunduğunu belirten bir vatandaşın yazdığı soruda kendisinin de rüşvet çarkının içerisine çekildiğini söyleyerek "Şöyle ki; eskiden kazanılan paralar kazanılmıyormuş.Her şeyin pahalı olmasından dolayı müteahhitler ekstra aldıkları ihalelerde iş çıkartıyorlarmış bunları kontrol mühendisine iletiyorlarmış o da uygun görürse bu işi de onların aldığı işe dahil edebiliyorlarmış. Sorum şu birçok kişi yukarıda belirttiğim gibi para kazanabilmek için ekstra iş çıkartıyorlar (Bu anormal bir şey değilmiş, çünkü var olan bir şeyi tekrar yapmıyorlar ihalede olmayan ve eskimiş birçok şeyi yeniliyorlar) kontrol mühendislerine soruyorlar kontrol mühendisi de onaylayıp bir miktar para istiyormuş bu istediği para haram mıdır?İhale sahibi müteahhit rüşvet mi vermiş oluyor? Bunu sorduğumda bana bütün işleri yani okulları kamu binalarını devlet binalarını geziyor ve bunlar için uğraşıyor deniliyor bunun için de emeğinin karşılığında ona hediye olarak veriyoruz diyorlar. Ama şöyle bir şey de var aldıkları hak edilmeyen daha doğrusu yapmadıkları şeylerin parasını almıyorlar işi yapıyorlar ekstra para kazanmak için belirttiğim şekilde yeni işler çıkartıyorlar ve kontrol mühendisi bunu uygun gördüğünde de ihale sahibi ona hediye veriyor" diyerek rüşvet çarkının döndüğünü dile getirdi. Rüşvet Batağı Acilen Kurutulmalı Gelen soruyu yanıtlayan Karaman ise "Kontrol mühendisine, ekstra işi kabul ettirmek ve ihaleye dahil etmek için rapor versin diye bir menfaat sağlamak rüşvettir. Mühendis devletten işinin ve emeğinin karşılığı olarak maaşını alıyor, bu ekstra iş gerekli ise rüşvet almadan rapor vermeye mecburdur. Gerekli değil ise zaten müteahhit de devletten haksız gelir elde etmek için bu yola gitmemelidir" diyerek rüşvet batağının hemen kurutulması gerektiğini söyledi.  Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@