Müteahhitler ve Site Yönetimleri Emlakçılık Yapamayacak!

Emlakçılık yetki belgesi için süreç devam ederken yapılan müdahaleler sonrası müteahhitlerin ve site yönetimlerinin emlakçılık yapmalarının da önüne geçilmiş oldu.

Emlak Haberleri 09.04.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Emlakçılık yetki belgesi için süreç devam ederken yapılan müdahaleler sonrası müteahhitlerin ve site yönetimlerinin emlakçılık yapmalarının da önüne geçilmiş oldu.

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında emlak sektörüne getirilen yenilikler arasında Yetki Belgesi de bulunuyordu. Emlakçılık Yetki Belgesi ile bundan sonra site yönetimleri ve müteahhitlerin emlakçılık yapmalarının da önüne geçilmiş oldu. Satış ve Kiralamalarda Yetki Emlakçılara Ait! Konu hakkında açıklamalarda bulunan ve başlatılan yeni uygulama hakkında bilgi veren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında müteahhitler kendi adlarına kayıtlı taşınmazlar dışındaki yerlerin satış ve kiralamalarına aracılık edemeyecekler.Düzenleme ayrıca site yönetimlerinin emlakçılık faaliyetinde bulunmalarının da önüne geçecek. Özellikle sanal ofislerde vergi kaydı oluşturan, bağımsız bölüm olarak ayrı bir yeri olmayan işletmelere de yetki belgesi verilmeyecek” diyerek satış ve kiralama işlemlerinde emlakçıların yetkili olacağını bir kere daha vurguladı. Emlakçılık Yetki Belgesi İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?Emlakçıların almakla yükümlü kılındığı yetki belgesi hakkında da açıklamada bulunan Özelmacıklı “Taşınmaz ticaretine konu hizmetleri iştigal eden işletmeler adına da yetki belgesi verilecek. Bu belge her işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve beş yıl geçerli olacak. Yetki belgesi olmayan işletmeler ruhsat da alamayacaklar.Bu konuda artık son tarih 5 Aralık. Bu tarihten sonra cezai yaptırımlar söz konusu olacağından, yetki belgesi olmayanlar taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunamayacak. Taşınmazların alım, satım ve kiralanması, tapu işlemlerine aracılık işlemleri, kira toplama gibi mülk yönetim hizmetleri, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmetleri, rayiç satış ve kira bedelleri hakkında mal sahiplerini bilgilendirme ancak yetkili emlakçılar tarafından yapılabilecek. Bunlar tamamen taşınmaz satış ve kiralama esasları çerçevesinde geçerli olacak” diye konuştu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@