Müteahhitlerden 600 Bin Kişilik Tehdit! Hepsini İşten Çıkarırız

Çimento fiyatları konusunda yaşanan sorun başka noktaya taşındı. Müteahhitler fiyatlar konusunda yeni bir adım atılmaması halinde 600 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.

Emlak Haberleri 13.09.2021 - 12:10 13.09.2021 - 12:10 Mustafa KARAGÖZ

Müteahhitler ile çimento üreticileri arasından yaşanan gerilim greve dönüşmüştü. Tonu 150 TL olan çimentonun 450 TL'ye çıkmasının ardından tepki gösteren müteahhitler iş bırakmaya gitmişlerdi. Halen grevde olan müteahhitler çimento fiyatlarına dair sonuç alınamaması durumunda ise çalışanları çıkaracakları ifade edildi. 

MÜTEAHHİTLER KAZAN KALDIRDI 600 BİN KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARIRIZ

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, Sözcü'ye açıklamalarda bulundu. Konuşmasında halen devam eden iş bırakma süreci ve sonrasında olacaklara dair bilgiler veren Tahir Tellioğlu eylemlerden sonuç alınmaması halinde işçi çıkarmalar olabileceğini ifade etti. İş bırakma eylemlerinden sonuç alınamaması durumunda sektörde çalışan 1.2 milyon çalışandan 600 binden fazlasının işine son verilebileceği bildirildi.

Son olarak Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyi hatırlatan İMKON Başkanı Tellioğlu fiyatlarda halen düşüş olmadığını fahiş fiyat uygulamasının devam ettiğini söyledi. Tellioğlu yüzde 20 zam sonrası oluşan fiyatlarla inşaat yapamayacaklarını dile getirerek " 15 günün bitiminde belki bu süreyi bir 15 gün daha uzatıp iş durdurma eylemini 1 aya çıkarabiliriz. Sonuç alamazsak ne yapabiliriz diye düşündük. Birçok arkadaşımız işçi çıkarma yolunu gösterdi." dedi.

Tellioğlu işçi çıkarma konusuna ilişkin ise müteahhitlerimizin inşaatlarında çalışan 1.2 milyon işçiden en az yarısını, yani 600 bin civarında işçiyi işten çıkarmak zorunda kalabilir, açıklamasında bulundu. 

Ticaret Bakanlığı çimento fiyatlarına dair başlatılan grev sonrasında bir adım atmıştı. Çimento ihracatını kısıtlayan bir karar yayımlayan bakanlığın düzenlemesinin fiyatlarda indirim sağlaması bekleniyordu. Ancak grev sonrası uygulamaya giren karar henüz fiyatlara yansımadı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@