Müteahhitlere Kur Farkı Müjdesi! 2022'in İlk Haftası Meclis'te Görüşülecek

İhalelere katılan müteahhitler anlaşmada olmasa bile kur farkı kaynaklı zararları için ödeme alabilecekler. Düzenleme AK Parti tarafından meclise sunulacak.

Emlak Haberleri 01.01.2022 - 11:02 01.01.2022 - 11:02 Mustafa Karagöz

AK Parti'nin uzun süredir gündeminde olan ve üzerinde uzun çalışmalar yürüttüğü kur farkı düzenlemesinin Ocak ayının ilk haftasında meclise gelmesi bekleniyor. Gerçekleştirilen görüşmelerin onaylanması durumunda ise müteahhitlere kur kaynaklı oluşan zararlarının ödenmesi söz konusu olacak. 

MÜTEAHHİTLERE KUR FARKI ÖDENECEK

Türkiye'de görülen yüksek kur fiyatlanması en çok müteahhitleri zorluyor. Mliayetlerin doğrudan artmasına neden olan dolar kuru yükselmesi müteahhitlerin uzun süreli anlaşmalarında büyük sorunlara neden oldu. AK Parti'nin ekonomi kurmayları ve Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcilerinin yaptığı toplantıda kur farkı düzenlemesini ele aldılar.

Müteahhitler için gerçekleştirilen toplantıda geçmiş dönemli sözleşmeler için kur farkı ödemesi yapılması önerisi ön plana çıktı. Kulislerde konuşulan düzenlemeye göre kur farkı ödemeleri 2020 Aralık ayına kadar yapılan sözleşmeler için geçerli olacak. Eğer düzenleme onaylanırsa müteahhitler kapsam içerisinde yer alacak geçmiş tarihli sözleşmelerine fiyat farkı alabilecekler.

Fiyat Farkı Kur Hesabı Nasıl Olacak?

Türkiye Gazetesinden Ebru Karatasoun'un haberine göre; Fiyat farkı ödenirken döviz kuru artışının yüksek olduğu aydan bir önceki ayın kurları dikkate alınacak.

AK PARTİ KURMAYLARI "MAĞDURİYETLERİ GİDERECEĞİZ"

Kamuya iş yapan müteahhitler için atılacak adımlara dair AK parti kurmaylarından gelen açıklamalarda öğrenildi. Müteahhitlerin mağduriyet yaşadıkları ifade edilen açıklamalarda "Kamuya iş yapan müteahhitlerin, aldıkları tarihteki demir ve çimento fiyatları ile şimdiki demir ve çimento fiyatları arasında büyük bir fiyat farkı oluştu. Adam 8 bin TL'den almış. Demir 13 bin TL olmuş. Dövize endeksli olan bütün malzemelerde artış söz konusu. Bu nedenle, müteahhitlerin mağduriyetlerini gidereceğiz" değerlendirmelerinin yer aldığı bilgisi edinildi. 

Söz konusu düzenlemenin 2022'nin ilk haftası yada ikinci haftasında TBMM'de Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@