Müteahhitlerin Yarım Bırakıp Kaçtıkları İnşaatların Belediye Garantörlüğünde Tamamlanması İçin Harekete Geçildi!

Esenyurt'ta müteahhitlerin yarım bırakıp kaçtıkları inşaatlar için Esenyurt Belediyesi devreye girmeye hazırlanıyor. Yeni bir şirket kuracak olan Esenyurt Belediyesi kar amacı gütmeden yarım bırakılan inşaatları tamamlayıp vatandaşlara konutlarını teslim etmeyi planlıyor. 

Emlak Haberleri 06.07.2021 - 17:46 06.07.2021 - 17:46 Emlak 365

Esenyurt Belediyesi'nin Temmuz ayı meclis toplantıları başladı. Bugün yapılan toplantıda ilçede bazı müteahhitlerin yarım bırakıp kaçtıkları inşaatlar nedeniyle çok sayıda vatandaşın mağdur edilmesine dair sorun ve bunun için çözüm önerisi gündeme geldi. 

YARIM BIRAKILAN İNŞAATLAR İÇİN ESENYURT BELEDİYESİ'NDEN ÇÖZÜM

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt bir açıklama yaparak ilçede yarım bırakılan inşaatlar nedeniyle çok sayıda vatandaşın mağdur olduğunu ve bu mağduriyetlerin giderilmesi için belediyeye yoğun şekilde başvuru yapıldığını söyledi. 

Yarım bırakılan inşaatlar için bir çözüm yolu bulduklarını söyleyen Kemal Deniz Bozkurt, “İlçemizde çok sayıda inşaat müteahhitler tarafından yarım bırakıldı. Bu inşaatlardan konut sahibi olmak için ödeme yapan vatandaşlarımız da mağdur edildiler. Biz bu inşaatları kar amacı gütmeden bir organizasyon yaparak kentsel dönüşüm alanı olarak değerlendirebiliriz.

Bu kapsamda aralarında riskli yapı halinde olan binalar var. Bazı yerlerde inşaatlaqrın belediye garantörlüğünde yapılmasını isteyen vatandaşlarımız var. Derman Şirketi zaten bunun için kurulmuştu.” dedi.

VATANDAŞ BELEDİYEDEN GARANTÖRLÜK İSTİYOR

Esenyurt'ta yeni site inşaatlarına başlanılması noktasında vatandaşların büyük bir şüphe içerisinde olduklarını söyleyen Kemal Deniz Bozkurt, “Esenyurt'ta daha önce çok sayıda imar yolsuzluğu ve bırakıp kaçan müteahhitler oldu. Bu tür dolandırıcılıklar vatandaşları canından bezdirdi. Şimdi ise vatandaşlar arazilerini site yapımı için müteahhitlere vermek istemiyorlar. 

Vatandaşımız daha önce yaşanan acı tecrübelerden dolayı acaba dolandırılır mıyım diyerek hiç bu işe girmek istemiyor. Bundan dolayı da belediyemizin garantör olmasını istiyorlar. Biz bu işi bir şirket aracılığı ile yapabiliriz. Derman Şirketi üzerinden bu talepleri değerlendirip çalışmaları yürütüp mağdur vatandaşlarımızı memnun edebiliriz.” ifadelerini kullandı. 

TEKLİF BELEDİYE MECLİSİNDE OYLANACAK!

Esenyurt Belediye Meclisi'nde bu çalışmaların yürütülebilmesi için başkanlık tarafından bir teklif hazırlandı. Bu teklife göre belediye iştiraklerinden olan Derman Şirketi'nin sermayesi arttırılacak. Arttırılmış sermayesi ile Derman Şirketi büyük çaplıu inşaat işlerine girebilecek. 

Esenyurt Belediyesi tarafından hazırlanan teklif Perşembe günü belediye meclisinde görüşülmeye başlanacak. Belediye meclisinde AK Parti ve MHP gruplarının sayısal üstünlüğü bulunuyor. Bu partilerin destek vermesi halinde planlanan sermaye artırımı yapılacak ve yarım kalan inşaatların yapımına başlanılacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@