Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Yarın Start Alıyor

Beyoğlu Belediyesi kentsel dönüşüm projesi olarak hayata geçirilen Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi için çalışmalar yarın başlıyor.

EMLAK HABERLERİ 08.06.2018 - 14:46 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Beyoğlu Belediyesi kentsel dönüşüm projesi olarak hayata geçirilen Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi için çalışmalar yarın başlıyor.

2 Milyar Dolarlık Yatırım Yapılacak Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi 2,3 milyon metrekarelik dev bir alanın yeniden yapılanmasını içerecek. Proje kapsamında ilk çalışmalar 9 Haziran Cumartesi günü itibari ile başlayacak. Proje tamamlandığında 24 bin bağımszı birim dönüştürülmüş olacak. Projenin ilk ayağı Okmeydanı Van Blokları projesi olacak. KİPTAŞ tarafından hayata geçirilecek olan Van Blokları 8 aylık süreç içerisinde tamamlanacak ve 128 adet konut üretilecek. Yaklaşık 5 yıllık süreçte tamamlanacak olan projede toplam maliyetin 2 milyar dolar sınırını aşması bekleniyor. Vatandaşın Cebinden Para Çıkmayacak Proje hakkında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan vatandaşlar için ücretsiz kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceklerini söyledi. Bunun için evi kentsel dönüşüme giren kişiler evlerinin toplam metrekaresinden yüzde 20 feragat edecekler. Yani kentsel dönüşüm sonrasında konut metrekareleri yüzde 20 oranında düşürülecek. KİPTAŞ yüzde 20 hisseleri toplayacak ve bu alanlara ticari üniteler yaparak proje maliyetini buradan gelen satışlarla karşılayacak. Bölgede yaşayan kiracılar için ise TOKİ tarafından üretilen konut projelerinden birinden kurasız olarak ev sahibi olma hakkı tanınacak. Bu sayede kiracıların da kentsel dönüşüm nedeni ile mağdur olmalarının önüne geçilmiş olacak. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@