Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesinde Hak Sahipleri Sözleşme İmzalamak İçin Şartlarını Açıkladılar!

İstanbul'un önemli kentsel dönüşüm proje alanlarından birisi olan Okmeydanı 3550 Ada hak sahipleri bir açıklama yaparak mahallelerinde gerçekleştirilecek dönüşüme itiraz ettiler.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesinde Hak Sahipleri Sözleşme İmzalamak İçin Şartlarını Açıkladılar!

İstanbul'un önemli kentsel dönüşüm merkezlerinden birisi haline gelen Okmeydana 3550 Ada kentsel dönüşüm alanında mahalle sakinlerinin büyük itirazları devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde evlerin boşaltanların binalarında dönüşümün başlandığı açıklamaları yapılmış olsa da mahalle sakinleri uygulamaya katılmayacaklarını ifade etmek için bir araya geldiler.

OKMEYDANI KENTSEL DÖNÜŞÜME İTİRAZLAR YAPILIYOR

Mahalle sakinleri tarafından yapılan ortak açıklamada, “Dairelerimizi, arsalarımızı, arsa içerisinde bulunan gecekondularımızı yok pahasına adeta bedavaya alarak bize sözleşme imzalatmak istiyorlar. Neredeyse bizlerden bütün haklarımızdan vazgeçmemizi istiyorlar. Bizleri hayatlarımız boyunca ödeyemeyeceğimiz borçların altına sokmaya çalışıyorlar.” denildi.

Okmeydanı 3550 Ada kentsel dönüşüm alanında hak sahibi olan mahalleliler teknik olarak da büyük itirazlarının olduğunu ifade ettiler. Öncelikle yapılacağı söylenen kentsel dönüşüme ilişkin ortada plan, proje ve teknik şartname olmadığını söyleyen mahalleliler kendilerine olmayan projenin fotoğrafları gösterilerek sözleşme imzalatılmak istediğini belirttiler.

PLAN, PROJE YOK İDDİASI

Yapılan açıklamada mahalle sakinlerinin iddialarına göre ortada herhangi bir plan bulunmuyor. Bu planın olmayışı ile de yapılacak olan projede ne kadar bina inşa edileceği, ne kadar yeşil alan olacağı gibi detayların belli olmadığı iddia edildi. Yine mahallelilerin iddiasına göre ortada bir proje de bulunmuyor. Ayrıca teknik şartnamenin de olmadığı ve bundan dolayı inşa edilecek evlerde hangi malzemelerin nasıl kullanılacağına dair ayrıntıların da belli olmadığı iddia edildi.

Kendilerine yalnızca güzel proje fotoğraflarının gösterildiğini söyleyen mahalleliler, “Plan olmadan proje yapılamaz. Şu anda bize yalnızca proje fotoğrafları gösteriliyor. Ancak bu fotoğraflanan projelerin bir geçerliliği, bir onay almışlığı yok. Yarın değiştirdik diyecekler ve belki de mağduriyetlerimiz katlanacak.” dediler.

Mahalle sakinleri yapılacak kentsel dönüşüm için sadece onaylanmış projeyi görmek istediklerini, şeffaf bir süreç yönetimini istediklerini belirttiler. Ayrıca geçmişteki hukuki sürece de atıf yapan mahalle sakinleri 3550 Ada ile alakalı olarak 2012 ve 2016'da yapılan planların mahmeke kararlarıyla iptal edilidği hatırlatıldı.

SÖZLEŞME İMZALAMAK İÇİN TALEPLERİNİ AÇIKLADILAR

Kentsel dönüşüme dahil olmak ve sözleşme imzalamak için taleplerini de dile getiren mahaleliler, “Biz herhangi bir borçlanma olmadan evimize ev, dükkanımıza dükkan almak istiyoruz. Arsalarımıza ve arsa içerisinde bulunan gecekondularımıza gerçek değerlerinin verilmesini talep ediyoruz. Ayrıca plan, proje, uygulama projesi ve teknik şartnameyi görmek istiyoruz.” şeklinde belirttiler.

SONRAKİ HABER