Okullarda Bir Öğrencide yada Öğretmende Koronavirüs Tespit Edilirse Ne Olacak?

Okulların yüz yüze eğitime başlamasının ardından merak edilen soru virüs tespit edilmesi durumunda ne yapılacak? Bu soruya MEB bir genelge ile yanıt verdi.

Gündem 07.09.2021 - 11:19 07.09.2021 - 11:19 Mustafa KARAGÖZ

Milli Eğitim Bakanlığı okulların yüz yüze eğitime başlamasının ardından bir genelge hazırladı. Tüm şehirlere gönderilen genelge kapsamında okulda Covid-19 tespit edilmesi durumunda hangi adımların atılacağı aktarıldı. 

OKULLARDA VİRÜS TESPİR EDİLİRSE NE OLACAK?

Okullarda yüz yüze eğitimin devam etmesi için tüm şartların zorlanacağı açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararları olduklarını ifade ederken Milli Eğitim Bakanı Özer tüm tedbirlerin alındığını duyurmuştu.

Bu açıklamaların ardından Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yeni bir adım geldi. 

Bakanlığı tüm illere gönderdiği yazısında okullarda herhangi bir vaka tespit edilmesi durumunda sürecin nasıl işleneceğini aktardı. Gönderilen yazının ilk bölümünde öğretmende Covid-19 pozitif vaka olması durumunda neler olacağı açıklandı. Bu durumda öğrenciler izleme alınacak. Aynı süreçte öğrenciler okula devam edecek. Diğer öğretmenler de izleme alınacak ve ders vermeye devam edecekler.

Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın diğer öğrencileri, okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom veya yüksek ateş tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. 

Öğretmen Pozitik Vaka Çıkarsa

Öğretmenin okul dışında riskli bir teması olmaması durumunda ve sınıfta pozitif vaka çıkması halinde sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek. Öğrenciler bu durumda eve gönderilecekler ve 14 gün boyunca takip altına alınacaklar. Bu durumda okuldaki diğer öğretmenler ise maske ile ders anlatacaklar. Temaslı öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@