Oturma Hakkı Nedir, Devredilebilir Mi?

Konut fiyatları ve ev kiraları yükselişini sürdürürken oturma hakkı da bu nedenle önemini arttırdı. Peki, oturma hakkı nedir, oturma hakkı devredilebilir mi?

Oturma Hakkı Nedir, Devredilebilir Mi?

Son dönemin en yaygın kullanılan emlak terimleri arasına giren Oturma Hakkı özellikle de son dönemde kiralık ve satılık ev fiyatlarının artması ile araştırılmaya başlanmıştı. Sükna hakkı olarak da anılan bu hak Medeni Kanun çerçevesinde belirlenmektedir.

OTURMA HAKKI (SÜKNA HAKKI) NEDİR, NE DEMEK?

Medeni Kanun kapsamında oturma ya da bilinen diğer ismi ile Sükna hakkı bir yapının tamamı ya da bir bölümünde mesken olarak yararlanma hakkının verilmesidir. Medeni Kanunun 823. maddesine dayanan bu hak ile yapıdan mesken yani konut olarak yararlanma hakkı verilmiş olur.

Bu hak kendisine verilen kişi söz konusu taşınmazın sahibi olmasa da taşınmazın maliki gibi bu taşınmazı kullanma hakkı elde etmiş olur. Yani ev sahibi gibi konutta oturma hakkına sahip olur. Ancak bu hak sadece taşınmazdan yararlanma hakkı ile sınırlıdır.

SÜKNA, OTURMA HAKKI DEVREDİLEBİLİR Mİ?

Oturma hakkı sadece taşınmazı kullanma hakkı ile sınırlı olup bu taşınmazı bir başkasına satma ya da kiralama yetkisi vermez. Oturma hakkı olan kişinin bu hakkına sahip olduğu taşınmazın satılması durumunda ise bu hak kapsamında satışa itiraz ederek kendi hakkı olduğunu belirterek bu satışın durdurulmasını talep edebilir.

SONRAKİ HABER