Ovit Tüneli Açılışı İle 138 Yıllık Hayal Gerçekleşiyor

2012 yılında temeli atılan Ovit Tüneli için beklenen açılış töreni yarın yapılacak. 138 yıllık hayal gerçeğe dönüştürülecek!

Ovit Tüneli Açılışı İle 138 Yıllık Hayal Gerçekleşiyor

2012 yılında temeli atılan Ovit Tüneli için beklenen açılış töreni yarın yapılacak. 138 yıllık hayal gerçeğe dönüştürülecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2012 senesinde Başbakanlık döneminde başlattığı Ovit Tüneli projesi için yarın açılış töreni düzenlenecek. Rize Ovit Tüneli yarın resmen açılacak ve hizmet vermeye başlayacak.Açılışı Erdoğan YapacakTemelini attığı tünelin açılış törenini de yine bizzat Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 13.00'te seçimlere yönelik olarak miting düzenlemek adına Trabzon'da olacak. Mitingin tamamlanması ile beraber Erdoğan Ovit'e doğru harekete geçecek ve burada düzenlenen açılış törenine katılacak. Açılış töreninin ardından saat 17.30'da Rize Valiliği önünde düzenlenecek olan yeni mitinge katılacak ve burada hemşerihleri ile bir araya gelecek.Osmanlı Projesi Gerçekleştirildiİlk olarak 1880'li yıllarda gündeme gelen Ovit Tüneli Osmanlı Devleti tarafından kalkınma programına dahil edilmişti. Ancak hem o tarihte hem de Cumhuriyet döneminde sıklıkla gündeme gelmesine rağmen bir türlü hayata geçirilememişti.Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu dönemde yeniden gündeme gelen proje için temel atma töreni 2012 yılında gerçekleştirildi. Ardından 2016 yılında tünel için yeni Başbakan Binali Yıldırım ile Ovit Tünelinde ışık göründü töreni düzenlendi. Yarın düzenlenecek olan Ovit Tüneli açılış töreni ardından hizmete girecek olan tünel Rize - Erzurum arası ulaşımı 4,4 kilometre kısaltırken aynı zamanda zorlu kış aylarında da ulaşımın kesintisiz olarak sağlanmasını garanti altına alacak. Ovit tüneli maliyeti ise 412 milyon 366 bin lira olarak açıklandı.