Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 32 Taşınmazın Satışı İçin İhale İlanı Resmi Gazete'de Yayınlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 32 taşınmaz için ihale ilanı yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan özelleştirme ihalelerine dair ayrıntılar da belli olmuş oldu. 

Emlak Haberleri 13.06.2021 - 10:21 13.06.2021 - 10:21 Serhat Karaman

13 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete'de Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirme ihaleleri ilanları yayımlandı. Bunda göre Türkiye genelinde 32 adet taşınmazın özelleştirilmesi için ilana çıkıldı. Özelleştirme ihalelerinin 4046 sayılı Kanun hükümleri kapsamında satış yoluyla yapılacağı bildirildi. 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yapılacak olan özelleştirme ihalelerine dair ayrıntıları da duyurdu. Buna göre ilgili taşınmazları satın almak isteyenler tekliflerini kapalı zarf ile sunacaklar. Ardından ise pazarlık süreci başlayacak. İhale pazarlık görüşmeleri devam eden teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak olan açık artırma yoluyla tamamlanacak. 

HANGİ İLLERDEKİ TAŞINMAZLAR ÖZELLEŞTİRME İLE SATILACAK?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan özelleştirme ilanına göre İstanbul, Ankara, Aydın, Balıkesir, Antalya, Hatay, Karaman, Malatya, Kırıkkale ve İzmir'de bulunan taşınmazlar satılacak.

KİMLER İHALELERE KATILABİLECEK?

Özelleştirme ihalelerine kimlerin katılabilecekleri de belirtildi. Buna göre gerçek ve tüzel kişiler, Ortak Girişim Grupları (OGG), kooperatifler, kuruluş belgelerinde taşınmaz satın alabileceklerine dair hüküm bulunan dernek ve vakıflar özelleştirme ihalesine katılarak teklif verebilecekler. Yatırım fonları ise direkt olarak ihaleye katılamayacaklar. Bu yapılar yalnızca OGG içerisinde yer alarak teklif verebilecekler. 

İHALEYE KATILIM SON BAŞVURU TARİHİ

İhaleye katılıp özelleştirme yoluyla satışa çıkarılan taşınmazlar için teklif vermek isteyenlerin ihale şartnamesini almaları zorunluluk olacak. İhale şartnamesi satın alındıktan nsonra istenen belgelerle beraber ihale teklifleri her bir ihale için ayrı bir tarih olmak üzere 13 Temmuz'a kadar verilebilecek. İhale teklifleri direkt olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na teslim edilecek. 

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılacak olan özelleştirme ihalelerinde tekliflerin tamamı Türk lirası cinsinden verilecek. İhaleyi kazananlar ödemeyi peşin veya vadeli olarak yapabilecekler. Vadeli ödemeyi tercih edecek olanlar teklif edilen tutarın yüzde 40'ını peşin olarak ödeyecekler. Kalan kısım ise 12 ayda bir ödeme yapmak şartıyla en fazla 48 ayda ödenecek. Vadeli ödemelere yıllık yüzde 16 faiz uygulanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@