Pafta Ne Demek, Ne İşe Yarar?

Emlak terimleri arasında en sık kullanılan terimlerden biri de pafta olarak öne çıkmaktadır. Peki, pafta nedir, ne işe yarar, sorgulama nasıl yapılır?

Pafta Ne Demek, Ne İşe Yarar?

Pafta hazırlanan haritayı meydana getiren her bir parçaya verilen isimdir. Yani paftalar birleşerek haritayı oluşturur.

Hazırlanan her harita belirli bir ölçekleme hesabına göre oluşturulduğu için arazi ve arsa gibi büyük ölçekli yer yüzü parçalarının tek bir pafta içerisinde gösterilmesi teknik olarak mümkün değildir.

PAFTA NE İŞE YARAR?

Pafta harita hazırlamak için kullanılmakta olup haritayı oluşturan her bir parça teknik olarak pafta ismi ile anılır.

Arsa ve arazi gibi büyük ölçekli yeryüzü parçalarının haritalandırılması işleminde bu alanların tek bir pafta içerisnide gösterilmesi teknik açıdan mümkün olmaması nedeni ile bölünmesi gerekir.

Hazırlanacak olan harita için bu nedenle o arsa ya da arazinin alan, boylam ve enlem farkları da hesaba katılarak belirli paftalara bölünmesi sağlanır. Tapu ve Kadastro işlemleri için sıklıkla kullanılan pafta konum ve büyüklük gibi özellikleri dikkate alınan taşınmazın imar planı kullanılarak oluşturulmaktadır.

Pafta aslında büyük bir yapbozu oluşturan küçük puzzle parçaları olarak düşünülebilir. Küçük pafta parçaları birleştirilerek büyük harita oluşturulmaktadır. Plan ile oluşturulan küçük paftalar arazi ve arsaların kullanılan teknik yöntemler sayesinde belirli oranlarda küçültülmesi yöntemi ile oluşturulmaktadır.

PAFTA SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Pafta sorgulama işlemleri ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM resmi internet sitesi üzerinden yapılmakta olup sistemde tek bir tıkla sorgulama yapılmasına olanak sağlanmaktadır. Pafta arsa ve arazi alımlarında büyük öneme sahip olup sorgulama işlemi sayesinde kişilere almak istedikleri arsa ya da araziyi harita üzerinde görme imkanı sağlanır.

SONRAKİ HABER